Új tagállamot vettek fel az Európai Unióba – és ennek a jelentős többség egyáltalán nem örül
Magyarországon konszenzus van, Franciaország, Németország és Belgium az elrettentő példa.
Bár a globális éghajlatváltozás esetében többnyire a tudományos jellege kerül a középpontba, valójában a hatása főképp társadalmi – erről is lesz szó az augusztus 1. és 3. között Esztergomban rendezendő MCC Feszten.
Nyitókép: AFP/Jakub Porzycki
Amikor a globális éghajlatváltozásról beszélünk, szinte kizárólag annak tudományos jellegére összpontosítunk, ám míg a klímaváltozás oka tudományos, addig a hatása szinte teljes mértékben társadalmi jellegű – hívják fel a figyelmet az MCC Feszt szervezői. Az esztergomi esemény záró napján, augusztus 3-án az összetett téma megértése érdekében „Hogyan gondolkodjunk az éghajlatváltozásról és a zöld energiáról?” címmel rendeznek panelbeszélgetést.
A résztvevők boncolgatják a problémát, kifejtik az éghajlatváltozás és a társadalom közötti ok-okozati összefüggéseket, a nemzetek és nemzetközi intézmények szerepét a válaszok megfogalmazásában, az állami szuverenitás helyét a globális éghajlatváltozással szemben, valamint az energiapolitika szerepét a "zöldítésben".
A három megszólaló Johan Gardebo, az éghajlatváltozási politikák szakértője, Ralph Schoellhammer, a bécsi Webster Egyetem politológia adjunktusa, a Wall Street Journal, a Newsweek, a Washington Examiner és az American Spectator állandó szerzője, valamint Liliana Smiech, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi főigazgatója, a Warsaw Institute agytröszt korábbi elnöke lesz.
A tavaly 47 ezer látogatót vonzó MCC Feszt idén is számos programot kínál a tartalmas kikapcsolódásra augusztus 1. és 3. között, a magyar könnyűzenei élet kiválóságaival, valamint neves hazai és nemzetközi előadókkal, véleményformálókkal várja a látogatókat.
Színpadra lép többek között Nicolas Monti, a bevándorlással foglalkozó francia think tank, az OID (l’Observatoire de l’immigration et de la démographie) társalapítója és igazgatója, aki úgy látja, Magyarországon konszenzus van a keménykezű bevándorlási politikáról, a francia, német és belga példa pedig az elrettentő modell. De természetesen lesz szó a mesterséges intelligencia fejlődéséről, a civilizációs betegségekről, a világ leghíresebb egyetemének első színes bőrű vezetőjének bukásáról, továbbá a konzervatív pedagógiai módszerekről.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarországon konszenzus van, Franciaország, Németország és Belgium az elrettentő példa.
A Mol Nagyszínpadon Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója társaságában
az EP-választások eredményeit elemzi majd Sebastian Kurz volt osztrák kancellár, de a legnagyobb színpadon tart előadást Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Hernádi Zsolt Mol-vezér is.
A Mandiner a fesztiválon újságírói vitát szervez, augusztus 2-án Hont András, Dull Szabolcs és Lentulai Krisztián keresi a választ arra a kérdésre, hogy „mi a gond a másikkal?”.
Esténként pedig a zenéé a főszerep: az MCC Feszt nagyszínpadán olyan előadók váltják majd egymást, mint a Halott Pénz, Majka, Ákos, a ValMar vagy éppen a Tankcsapda. Jegyek még kaphatók, az esemény programjáról és részleteiről ide kattintva lehet bővebben olvasni.