Már több mint 12 ezren üzentek az MTA-nak
A napokban a szervezet körlevelében arról írt, hogy
a kommunista utcanevek ellen áprilisban indított petíciójukat már több mint 12 ezren írták alá.
Mint fogalmaztak, a számtalan „pozitív visszajelzés” megerősítette őket, hogy érdemes volt „harcba szállniuk az igazságért”.
Azzal folytatták, hogy idén júniusban összejött egy találkozó az MTA titkárságvezetőjével, akitől ígéretet kaptak arra, hogy
ha összeállítják a kifogásolt utcanevek listáját, feldolgozzák azt a hatályos eljárásrend szerint.
Erre várhatóan a felelős szakosztály szeptemberi ülésén kerül sor – tekintettek előre.
Dolgozott a „piros ceruza”
Körlevelükben arra is kitértek, hogy
elővettük hát a piros ceruzát… és nem volt nehéz dolgunk:
harminc utcanévre és MTA-állásfoglalásra kiterjedő szakmai anyagot állítottak össze, amiben részletesen kifejtették, „hogyan mentegeti az MTA a kommunista utcaneveket, és mit várunk tőlük a konkrét nevek ügyében” – sorolták a CitizenGo munkatársai.
Általános megjegyzéseik között olyan megállapítások szerepelnek, hogy a
legszembetűnőbb a »nem javasolt« és »aggályos« címkék sarkalatosságának hiánya, elégtelensége.
Holott a törvény célja az egyértelműség: annak megállapítása, hogy valami alkalmas vagy nem alkalmas közterületek és intézmények elnevezésére”.
Majd azzal folytatték, „nincs körültekintően megvizsgálva a névadás jellemző ideje, motivációja, generációkon átívelő jelentéstartalma és szocializációs ereje. Nincs mérlegelve az az értékvesztés, ami az eredeti utca- és intézménynevek helyettesítéséből fakad”. Továbbá „az életrajzi adatok rendkívül hiányosak, de még a »nem javasolt« kategóriában is számos csúsztatással találkozunk” – hívták fel a figyelmet a szakmai anyagban.