Kik ismerik el Európában a palesztin államot?
Az Európai Unió országainak többsége nem támogatja egy palesztin állam egyoldalú elismerését.
Az Uránia Filmszínházban sor került egy filmvetítéssel egybekötött eseményre, amelyen részt vett a Yaakov Hadas-Hendelsman izraeli nagykövet és Szalay-Bobrovinczky Vince, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, valamint az ELTE kutatói bemutattak egy felmérést arról mit gondolnak a magyarok az izraeli háborúról.
A Tett és Védelem Alapítvány, a Magyar-Izraeli Baráti Társaságok és Körök Országos Szövetsége, Magyarország Torontói Főkonzulátusa, valamint az Abraham Global Peace Initiative (AGPI) június 5-én filmvetítéssel összekötött rendezvényt tartott az Uránia Filmszínházban. Az eseményen levetítésre került az október 7-ei terrortámadásról és az arra adott nemzetközi reakciókról készített The End Of The Innocence (Az ártatlanság vége) című dokumentumfilm. Az AGPI által készített film célja, hogy megvédje Izraelt a rágalmazás, delegitimizáció és dehumanizáció kampányával szemben.
A filmvetítés előtt Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke a nyitóbeszédében elmondta: a világ nyolc hónap alatt elfelejtette október 7-ét. Avi Benolo, az AGPI elnöke elmondta október 7. előtt a zsidóság reménykedett, hogy végre béke lesz, mert az Ábrahám-egyezmények reményt keltettek bennük. Sokként érte őket a támadás, de az is, hogy a világ ahelyett, hogy Izrael mellé állt volna, gyűlölettel fordult a zsidó állam felé.
Szalay-Bobrovinczky Vince, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára elmondta: rengeteg hol burkolt, hol nyílt támadás éri Izrael államát.
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy Izrael szövetségeseként számíthat Magyarországra. Továbbra is ki fogunk állni Izrael szuverenitása mellett minden lehetséges fórumon”
– mondta a helyettes államtitkár.
Szalay-Bobrovinczky elmondta: a nyugati nagyvárosokban már október 7. után közvetlenül is tömegek vonultak fel Izrael ellen. Ezeket látva fel lehet tenni a kérdést: merre tart Nyugat-Európa? A palesztin párti tüntetőkkel kapcsolatban hozzátette: Magyarországon az ilyen megmozdulások teljességgel ki vannak zárva. Voltak ugyan próbálkozások, de terrorszervezetet nem lehetséges dicsőíteni a magyar törvények szerint – tette hozzá.
A helyettes államtitkár elmondta: Magyarországon nem kell félnie a zsidó közösségnek. „Soha többet nem fordulhat elő olyan ebben az országban, hogy ne védenénk meg saját polgárainkat. Akkor (nyolcvan éve) nem tettük meg.”
A film előtt felszólalt Yaakov Hadas-Hendelsman Izrael budapesti nagykövete is, aki elmondta: október óta precedens nélküli antiszemitizmus tombol a világban. Egyre többen kicsinyítik vagy egyenesen tagadják, hogy milyen szörnyűségek történtek október 7-én.
Az izraeli diplomata arra figyelmeztetett: lehet antiszemitizmusként kezdődik a gyűlölet, de aztán új célpontot talál.
A The End of the Innocence című dokumentumfilm ezen az oldalon megtekinthető.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Unió országainak többsége nem támogatja egy palesztin állam egyoldalú elismerését.
A filmvetítés után sor került két panelbeszélgetésre. Az első témája az „Antiszemita előítéletesség Magyarországon a Fekete Szombat előtt és után” volt. Dr. Csepeli György professor emeritus az ELTE Társadalomtudományi Karának tanára elmondta: az antiszemitizmusról készítettek felmérését október 7 előtt, és tavasszal egy újabb felmérést végeztek, hogy megvizsgálják miként látják a magyarok Izraelt és a zsidóságot október 7. előtt és után.
„Ez egy országos reprezentatív vizsgálat volt, mindenféle embert kérdeztünk a lakosság köréből, teljesen véletlenszerűen választottunk” – mondta Dr. Csepeli György.
A hamarosan megjelenő kutatás során a „Mit gondol a Hamász Izrael elleni háborújáról?” kérdésre a válaszadók 65 százaléka nyilatkozta azt, hogy „elítéli”, 33 százalék nyilatkozta azt, hogy „elítéli, de megérti a Hamász indokait” és 2 százalék nyilatkozta azt, hogy „helyesli.”
A jelenlegi háborúért a kutatásban megkérdezett magyarok 39 százalék a Hamászt, 40 százalék mindkét felet, 15 százalék a nagyhatalmakat, 6 százalék pedig Izraelt tartja felelősnek.
Az összes kérdés eredménye alapján négy csoportot hoztak létre a kutatók: filoszemiták, konzisztens antiszemiták, inkonzisztensek, és habozók. A filoszemiták 30 százalék körül voltak, az antiszemiták pedig 15 százalék körül, a többség inkonzisztens válaszokat adott vagy „habozó” volt tehát nem adott egyértelmű válaszokat.
A kutatás egyik konklúziója az volt, hogy a magyar közvéleményben „zavarodottság tapasztalható” a témával kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
A Spanyolországban általánossá vált Izrael-ellenes baloldali hergelés, valamint a felesége elleni korrupciós vádakról való figyelemelterelés vezethette arra a spanyol szocialista miniszterelnököt, hogy elismerje Palesztinát.
A záróbeszélgetésben három izraeli vett részt: Ariel Kellner, a Knesszet EU küldöttségének vezetője, Hananya Naftaly, Benjamin Netanjahu korábbi kommunikációs tanácsadója, és Mohammad Kaabia, arab-izraeli aktivista. A beszélgetés elsősorban Izrael nemzetközi megítélését járta körbe.
Hananya Naftaly elmondta: Budapesten mindig úgy érzi, hogy elfogadják őt mind izraeliként, mind pedig zsidóként. Felidézte, hogy másnap lesz a D-nap 80. évfordulója, amikor az egész világ a nácik elleni harcra emlékezik. „Amikor a világ a nácik ellen harcolt, senki nem mondta azt, hogy »álljunk csak meg egy percre, tüntessünk a harcok ellen.« Képzeljük el milyen világban élnénk, ha a szövetségesek békét kötöttek volna a nácikkal!”
Naftaly elmondta: Magyarország szerencsés, hogy nem fertőzte meg a liberalizmus. Kijelentette: szerinte Budapest az igazi konzervativizmus központja lett.
Mohammad Kaabia kijelentette: az igazság Izrael oldalán áll. A világot nem érdeklik sem a muszlimok, sem az arabok, mert hallgattak, mikor Aszad több százezer szíriait ölt meg és hallgattak minden egyes konfliktusnál, csak akkor szólalnak meg, ha Izraelről van szó.
Ariel Kellner kijelentette:
ma két birodalmi ideológia kísérti a nyugati világot: az egyik a radikális iszlám, a másik pedig a progresszív woke ideológia.
Mind a kettő a saját képére akarja átszabni a világot. Kellner szerint a progresszívek csak gyengékre és erősekre osztják a világot, és október 7. után is csak addig sajnálták Izraelt, amíg gyenge volt, amint erőt mutatott és támadott: azonnal ellene fordultak.
Ezt is ajánljuk a témában
„Mintha a lehető legkegyetlenebb módon akartak volna fájdalmat okozni. Azt hiszem újradefiniálták a gonoszság fogalmát"– mondta a dokumentumfilm egyik megszólalója.