Várhatóan Szlovénia is csatlakozik a sorhoz. A Robert Golob szlovén miniszterelnök szerint június 13. a legkésőbbi időpont, amikor országa elismeri a palesztin államot.
Akik nem ismerik el
Az európai országok többsége: a 27 országból 16 nem ismeri el a palesztin államot. Ahogy arról a Mandiner is beszámolt: Németország nem tervezi hivatalosan elismerni a palesztin államot – jelentette ki pénteken Olaf Scholz német kancellár.
Scholz úgy fogalmazott, nincs oka annak, hogy önálló államként elismerjék a Palesztin Hatóságot.
Hangsúlyozta, hogy egyebek mellett nincs tisztázva az állam területe sem. Franciaország hasonló hangot ütött meg.
Akik már elismerték
Az Európai Unió nyolc országa ismerte el a palesztin államot: Bulgária, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, és Svédország. Málta elismeri az állam koncepcióját, és jelezte, hogy Szlovéniával együtt hamarosan elismerheti az államot – írja a Times of Israel.
Svédország az egyetlen uniós ország, amely már akkor elismerte a palesztin államot, amikor már EU-tag volt, a többi ország pedig akkor, amikor még a szovjet blokk részei voltak.
A hivatalos magyar álláspontról Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta, hogy Magyarországon kommunista hagyaték a palesztin állam kikiáltásának elismerése. Hozzátette: a kabinet szerint a tárgyalásokat sem segíti, így nem értenek egyet a palesztin állam elismerésével.
„Véleményünk az, hogy csak akkor lesz működőképes bármilyen állam és bármilyen államiság, hogyha az a két fél közötti megegyezés alapján jön létre” – mondta Gulyás Gergely a portfolio.hu beszámolója szerint.