Orbán Viktor reagált Brüsszel 200 millió eurós bírságára
A miniszterelnök szerint a döntés felháborító és elfogadhatatlan.
Zsigmond Barna Pál hangsúlyozta, hogy „az igazságtalan és felháborító ítélet” ellen minden lehetséges eszközzel fel fognak lépni.
Nyitókép: Zsigmond Barna Pál Facebook-oldala
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Európai Unió Bírósága példátlan súlyos büntetést szabott ki Magyarországnak, amit azzal indokoltak, hogy hazánk nem teljesítette a bíróság egyik ítéletét. A 200 millió eurós pénzbírság mellett arra is kötelezik Magyarországot, fizessen a szabályozás betartásában mutatkozó késedelem minden egyes napjára egymillió euró összegű kényszerítő bírságot.
A történtek kapcsán megkerestük Zsigmond Barna Pált, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkárát, aki arra a kérdésünkre, hogy lát-e szándékosságot az ítélet kihirdetésének időpontjában, azt felelte, „nehéz nem látni,
az időpont mellett az bírság mértéke is erre utal”.
„Ezt az ítéletet Soros György bírósága hozta, amelynek nem volt elég bátorsága ahhoz, hogy a választás előtt döntsön. Pedig a migráció kérdése meghatározó kérdés az európai politikában és a választópolgárokat megilleti az a jog, hogy tisztán lássák azt, amit ez az ítélet is igazol, de igyekeztek titkolni a választók előtt, vagyis hogy a jelenlegi brüsszeli vezetés megszállottan, a végsőkig migrációpárti” – folytatta a politikus.
Az államtitkár ezután a bírság kapcsán megjegyezte, hogy kettőt is kiszabtak Magyarországgal szemben: „egyrészt egyszeri 200 millió eurós bírságot, ami a múltat szankcionálja, amiért nem engedtük be a migránsokat az ország területére, másrészt, ezen felül mostantól további napi 1 millió eurós összegű kényszertő bírságot, amíg hazánk meg nem teszi az ítéletnek való megfeleléshez szükséges intézkedéseket”.
„Vérlázító, hogy az átalányösszeg kétszázszorosa, míg a kényszerítő bírság hatvanegyszerese a Bizottság által a keresetben kért büntetésnek” – jelentette ki Zsigmond.
Majd arra is felhívta a figyelmet, hogy „a jogi megfontolásokon túli szempontokról árulkodik, hogy a bírság példátlan a Bíróság gyakorlatában. A bírságok kiszámolásánál elvileg egy olyan számítási módot alkalmaznak, amely az érintett ország GDP-jéhez igazodik, eddig nálunk nagyobb országok esetében is sokkal alacsonyabb volt a bírság”.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök szerint a döntés felháborító és elfogadhatatlan.
Az iránti érdeklődésünkre, hogy mennyire jogszerű ez a döntés, Zsigmond Barna Pál Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Kormányinfón elhangzott kijelentését idézte. A tárcavezető ott egy „nagyon találó hasonlattal”, mely szerint
ez az ítélet a kommunista időkre emlékeztet, amikor az ügyészség börtön vagy életfogytiglani büntetést kért, végül halálbüntetést szabtak ki”.
„Friss döntésről van szó, a következő lépésekről még korai beszélni, de az biztos, hogy az ítélet szembe megy azzal, amit az európai jogról gondolunk. Miközben a magyar emberek több alkalommal is meghatározó többséggel arról döntöttek, hogy nem akarnak migránsokat, a brüsszeli vezetés jogi eszközökkel ránk erőlteti a vérlázító döntést, jogi értelemben az eljárás lezárult, a harcot azonban nem adjuk fel” – hangsúlyozta az államtitkár.
Ezt is ajánljuk a témában
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón elképzelhetetlennek nevezte, hogy a KDNP és a Tisza Párt együtt üljön az Európai Néppárt frakciójában az Európai Parlamentben.
Zsigmond Barna Pál zárásként lapunknak leszögezte, hogy
az ítélet igazságtalan és felháborító, éppen ezért minden lehetséges eszközzel fel fogunk lépni ellene”.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az Európai Unióban mára rendszeridegenné vált a szabályok betartása és betartatása” – hívta fel a figyelmet Halkó Petra a történtek kapcsán.