Orbán Viktor reagált Brüsszel 200 millió eurós bírságára
A miniszterelnök szerint a döntés felháborító és elfogadhatatlan.
„Az Európai Unióban mára rendszeridegenné vált a szabályok betartása és betartatása” – hívta fel a figyelmet Halkó Petra a történtek kapcsán.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Európai Unió Bírósága példátlan súlyos büntetést szabott ki Magyarországnak, amit azzal indokoltak, hogy hazánk nem teljesítette a bíróság egyik ítéletét. A 200 millió eurós pénzbírság mellett arra is kötelezik Magyarországot, fizessen a szabályozás betartásában mutatkozó késedelem minden egyes napjára egymillió euró összegű kényszerítő bírságot.
Állhat-e szándékosság a büntetés kihirdetésének időpontjában? Mennyire jogszerű ez a döntés?
Többek között ezekről kérdeztük Halkó Petrát, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjét.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök szerint a döntés felháborító és elfogadhatatlan.
„Brüsszel részéről nekem a fülemben csengenek az olyan mondatok, minthogy »megvannak az eszközeink« arra az esetre, ha az emberek nem úgy döntenek, ahogyan az az uniós elitnek kedvező. Nincs semmi meglepő az időzítésben: Magyarországon a vasárnapi európai parlamenti választáson az emberek úgy döntöttek, hogy nem kérnek többek között az illegális bevándorlásból sem – és ezt 2015 óta sokadik alkalommal erősítették meg kicsit sem jelentéktelen mértékben” – válaszolta a szakértő arra a kérdésünkre, szándékos lehet-e Bíróság időzítése.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ha a dolgok rossz irányba mennek, akkor vannak eszközeink, mint például Lengyelország és Magyarország esetében” – nyilatkozta az Európai Bizottság elnöke.
Halkó Petra azon érdeklődésünkre, hogy mennyire jogszerű ez a döntés, leszögezte, hogy semennyire.
„Sajnálatos módon azt kell mondanunk, hogy az Európai Unióban mára rendszeridegenné vált a szabályok betartása és betartatása,
az eszközöket pedig politikai nyomásgyakorlásra, jogszabályok és szerződések megkerülésére, valamint pénzügyi zsarolásra cserélték”. Hozzátette, „példátlan az, ahogyan az EU Bírósága politikai testületként lép fel és asszisztál az uniós intézményrendszer hitelességének, jogszerűségének és versenyképességének a leépítéséhez, veszélyeztetve ezzel magának a közösségnek a létjogosultságát nemzetközi színtéren is”.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Kormányinfón tett kijelentésére, mely szerint a döntés összeegyeztethetetlen a magyar alkotmányos renddel. Halkó most úgy reagált, hogy ez így van.
A bevándorlással kapcsolatos kérdések a nemzeti szuverenitás lényeges elemeit, azaz az önrendelkezést és az alkotmányos identitást érintik”.
„A magyar Alkotmánybíróság 2021-ben hozott határozata kimondta, hogy Magyarország területi egységére, népességére, államformájára és állami berendezkedésére vonatkozó elidegeníthetetlen rendelkezési jogának védelme az alkotmányos önazonosság részét képezi. Az alapszerződések pedig előírják, hogy
az uniónak tiszteletben kell tartania a tagállamok nemzeti identitásával összefüggő önálló döntési jogát”
– húzta alá a vezető elemző.
Ezt is ajánljuk a témában
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón elképzelhetetlennek nevezte, hogy a KDNP és a Tisza Párt együtt üljön az Európai Néppárt frakciójában az Európai Parlamentben.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mit tehet most a magyar kormány, Halkó úgy fogalmazott, „Magyarország kormánya olyan társadalmi felhatalmazással rendelkezik, amellyel globális szinten is kevés, csupán egy-egy politikai vezetőség. Ha komolyan vesszük, hogy az Európai Unióban (valaha még) a jogállamisági és demokratikus elvek mentén működhetnek a folyamatok, akkor
a kormánynak a legerősebb ütőkártya van a kezében, ami csak lehetséges, az emberek akarata.
Úgy is mondhatnánk: ha Isten velünk, kicsoda ellenünk; politikailag ha az emberek velünk, kicsoda ellenünk?” – fűzte hozzá a szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
És ha ehhez hozzátesszük, hogy „a hazaárulás politikailag nem kifizetődő” jeligére kiesett a Momentum is, akkor kell még valamit mondanom, Ildikó? Szánthó Miklós írása.
Végül az is szóba került, hogy a jövőben számíthatunk-e hasonló „megtorlásokra”. Erre az elemzőtől azt a választ kaptuk, hogy
már most borítékolható, hogy Magyarországot meg fogják büntetni, csak még azt nem tudjuk, hogy éppen miért”.
„Magyarország a jövőben is folyamatosan a globalisták célkeresztjében fog állni a szuverenista álláspontja miatt, egészen addig, amíg Brüsszelben nem történik fordulat, vagy amíg be nem törik a magyar embereket, hogy a szavazatukat az ő jelöltjükre adják – merthogy itt erről van szó. Ezek mind delegitimációs törekvések, és kísérletek arra, hogy letegyék egy szupranacionális, nemzetek felett álló intézményrendszer alapköveit” – magyarázta Halkó Petra.