Így evakuálták Ficót közvetlenül a merénylet után! (Videó)
A szlovák kormányfő több lövést is kapott.
Podoski Gábor tartja, a merényletről készült videófelvételek kiképzési hibákra, a szituációs gyakorlások hiányosságaira mutatnak rá.
Nyitókép: A Robert Fico elleni merénylet egy pillanata. A magyar szakértő szerint hibáztak a szlovák miniszterelnök személyvédői. Fotó: Mandiner/képernyőfotó.
Podoski Gábor kormányőrként szolgált Kádár János mellett, hosszú ideig védte Antall Józsefet, de többek mellett Valgyimir Putyin, Bill Clinton és II. János Pál pápa személyi védelméért is felelt, a híres vendégek közvetlen közelében volt testőrként, mikor Magyarországon jártak. A nagy tekintélyű személyvédelmi szakember a Mandiner kérésére kielemezte a Robert Fico elleni merényletet a személyi védelem szemszögéből. Szerinte a védelmi taktika több helyen nem működött. „Elsőként a védett személy közrehatását szükséges megemlíteni. Az ismert, feszült belpolitikai helyzet magas szintű általános fenyegetettséget jelentett Szlovákiában. Ezért
a tömegben történő mozgásával jelentősen nagy kockázatot vállalt a miniszterelnök. Emiatt szükséges lett volna golyóálló mellény viselése is”
– kezdte az értékelését Podoski. A merényletről készült videók tanulmányozása alapján úgy látja, már akkor hibázott a biztonsági szolgálat, mikor Robert Fico elindult, hogy a kordon mögött álló emberekkel beszélgessen. „A védett személyt kísérő koncentrikus védelmi alakzat az épületből történő kifelé haladáskor jelezni köteles a helyszínen tartózkodó helyszínes személyvédők részére, hogy a tömeghez közelítenek a védett személlyel. Ekkor azonnal néhány helyszínesnek a tömeg mögé kell sietni és blokkolni az esetleges gyanúsan pozíciót váltó személyeket” – fogalmazott a biztonsági szakértő, aki szerint a videó alapján mindez nem történt meg. Podoski úgy véli, a szlovák miniszterelnök azzal, hogy egészen közel lépett az emberekhez, eleve veszélyes helyzetbe került: „A kézfogás a legveszélyesebb interakció a védett személy és a közönség tagjai között, amely során nagyon kicsire csökken a védelmi alakzat beavatkozási lehetősége” – folytatta, példát is hozva. 1995-ben az izraeli miniszterelnököt, Jichák Rabint egy hasonló helyzetben, csekély távolságról tudta lelőni a merénylője.
Ezt is ajánljuk a témában
A szlovák kormányfő több lövést is kapott.
A szlovák miniszterelnök merénylője öt lövést adott le, ám szerencsére az egyik személyvédő hamar „lenyomta” a támadó fegyverét: „Megtekintve több videófelvételt, kikockázva a képsorokat, látható, hogy
az első lövések leadása után 1 másodperc múlva a front alakzatban működő személyvédő már fogja a pisztolyt tartó kezet, de a merénylő elég gyorsan tüzelt, így adhatott le több célzott lövést”
– mondja Kádár János és Antall József egykori személyvédője. Jól látható a merénylet utáni pillanatokban, hogy a legtöbb személyvédő a merénylővel „foglalkozik”, és egyikük sem védi testével a lövések miatt a földre zuhanó szlovák miniszterelnököt. Podoski szerint a merénylet utáni pillanatok kiképzési hibákra mutatnak: „Feltűnő, hogy sokkal több személyvédő nyúl a fegyveréhez, mint amennyi szükséges efféle krízishelyzetben, hiszen pontosan meghatározottnak kell lennie annak, hogy kik azok, akik felvehetik a harcot a támadóval szemben és kik azok, akiknek a miniszterelnök menekítésben kellene összehangoltan cselekedniük. Ez kiképzési hibákra, a szituációs gyakorlások hiányosságaira mutat” – értékelt a Mandinernek a szakértő.
Podoski Gábor tartja, a sérült miniszterelnök kimenekítése is szervezetlenséget mutat a videók tanulsága szerint:
„A védett személy gépkocsiba menekítése kapkodó, nincsenek meg a tipikus szerepek.
Például a hátsó ajtó kinyitásakor is zavar látható, ráadásul nem érthető, hogy két helyszínes kolléga miért siet vissza a már földön fekvő, megbilincselt elkövetőhöz. Ilyenkor ugyanis arra szükséges nagyon figyelni, hogy ne lehessen egy második, vagy harmadik merényletet elkövetni” – összegzett az orosz és az amerikai elnököt is védő egykori magyar kormányőr.
Ezt is ajánljuk a témában
Kormányőrként szolgált Kádár Jánost mellett, védte Antall Józsefet és Pozsgay Imrét is, a külföldi politikusok közül pedig Bill Clinton és Vlagyimir Putyin személyi védelméért is felelt. A legnagyobb örömmel viszont II. János Pál pápára emlékszik Podoski Gábor. Portrénk egy tapasztalt, sokat és sokakat látott biztonsági szakemberről.