Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Így beszélt három évtizede az első szabadon választott miniszterelnök az orosz birodalmi gondolat továbbéléséről.
„Naiv ember,
aki azt hiszi, hogy Oroszország lemondott a közép-európai térségben való politikai szerepéről.
Mi kívánjuk azt, hogy Ukrajna is független és szabad ország legyen. Mi kívánjuk azt, hogy sikerüljön Oroszországból egy demokratikus, parlamentáris országot csinálni... és nem sorolom fel a többi országot.
De ha valaki azt hiszi, hogy az orosz tábornokok, akik a légi deszant hadosztályokat nagyon fontosnak tartják, hogy azok modernek maradjanak, és jellemzői maradjanak a hadseregnek, és akik visszavonják Oroszországban tudatosan már több év óta a nukleáris haditechnikát – és ennek örülnek a nyugatiak is, mert nem szóródik szét a nukleáris erő bizonytalanabb kezekbe –, nem ok nélkül támogatták Gorbacsovot akkor is, amikor már világos volt, hogy meggyengült az atomrendszerük.
De aki nem gondolja azt, hogy egy ország – a cári Oroszország –, amelyik mindig európai nagyhatalom volt, s amelyiknek a céljaiban mindig ott volt Königsberg, ott volt a 18. században, ott volt Hindenburg idején, és a végén Kalinyingrád lett, és aki nem gondol arra, hogy a Dardanellákra és a Földközi-tengerre való kijutás mit jelent.
És akik nem tudták, nem olvasták, hogy Afganisztán már mikor cél volt (...), akkor világos kell, hogy legyen, hogy
ebben csak egy epizód volt a bolsevizmus 74 éve,
amelyik hordozta ugyanazokat a célokat. Gromiko, ha volt szabadideje, mindig Sazanov cári orosz külügyminiszter iratait olvasta a külügyminisztérium levéltárában. A nagy célok megvoltak. Reméljük, hogy most demokratikus célokkal párosul, és sikerül a reform. De az orosz gondolkodásban az ideiglenes feladás, az benne van.
És amikor Lenin hatalomra került, '17-ben, minek vetett véget?
Kérem, a cári Oroszország Szerbiát szövetségesnek tekintette, támogatta a cseh újjászületést. A pánszlávizmusról leveleznek a múlt század nagyjai, az egész kelet-közép-európai térség, úgy, ahogy volt, a programban volt – amit később Varsói Paktumnak vagy KGST-nek neveztek.
Van egy könyvem Kornis Gyula könyvtárából, amelyben az áll: mit nyertünk Leninnel? Kornis mellé írja: huszonöt évet. Mert, ha a cári Oroszország fennmarad, és az Antant abban a formában győz az I. világháborúban, akkor is a cári orosz uralom a Duna-medencében megszületett volna. Éppen ezért egy történeti távlatban – és ezt elmondtam már ennél kritikusabb helyeken is a NATO-tól a Közös Piacig – igenis ebben a térségben úgy kell gondolkodni, hogy támogatni gazdaságilag és politikailag ezeket a területeket, és az amerikai jelenlétre szükség van – ezt Moszkvában '90 júniusában mondtam el a Varsói Szerződés utolsó ülésén –, szükség van a NATO-ra, minden regionális szervezetre, és a biztonságunkra,
mert ha erő áll fent akkor a kalandorok nem jelentkeznek, és a kalandoroktól a gondolatok távol vannak.
De tudni kell azt, hogy ma a legkisebb hadseregünk nekünk van. És tudni kell azt, hogy mi csak a biztonságpolitikára és a külpolitikára építhetünk. Nem hobbim a külpolitika – vagyis de, igen, az –, de nem azért csinálom, hanem azért, mert az a külpolitika, amit a kormányunk képvisel, és amire olyan nagy súlyt helyezünk, az jelenti ennek az országnak a biztonságát.
És ez nem luxus, és nem elhanyagolása a belpolitikának, a gazdaság- és szociálpolitikának, mert ezzel a kül- és biztonságpolitikával lehetünk stabil oázis, ezzel jön ide a tőke, ettől születik meg a munkaalkalom, emiatt marad meg a magyar függetlenség.”