Van amiben még az Európai Bizottság szerint is sikertörténet lett Magyarország az uniós tagállamok között
Egy olyan rendszer lett sikertörténet, ami 2010 előtt nem volt hatékony, azóta pedig az EU legjobb gyakorlatává vált.
Fenntarthatatlan modellt cseréltünk le, Magyarország az innováció élvonalába került.
Nyitókép: Pixabay
Mint ahogy arról a Mandiner is beszámolt, „A tények feltárása” címmel tíz részes cikksorozatot indított a Hungarian Conservative, aminek az első részében a hazai infláció történetével és összefüggéseivel foglalkoztak a szerzők, a másodikban a foglalkoztatás témáját járták körbe, a harmadikban a kereseteket, a negyedikben a GDP-t vették górcső alá, az ötödikben a szegénységet, a hatodikban a családtámogatási rendszert, a hetedikben a hazai demográfiai helyzetet, a nyolcadikban pedig a magyar adórendszert.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy olyan rendszer lett sikertörténet, ami 2010 előtt nem volt hatékony, azóta pedig az EU legjobb gyakorlatává vált.
A szerzők az utolsó előtti, kilencedik részben a magyar innováció helyzetét mutatták be. Megemlítették, hogy 2017 óta a csúcstechnológiai ágazatban foglalkoztatottak számának növekedése nagyobb volt hazánkban, mint a foglalkoztatottak számának növekedése, és az arányuk is nőtt. „Ez az az időszak, amikor az uniós élvonalba kerültünk. Míg 2017-ben 0,9 százalékponttal az uniós átlag felett voltunk, addig 2021-re az előnyünk 1,6 százalékpontra nőtt. Ez idő alatt az ágazatban dolgozók száma harmadával, 300 000 főre nőtt” – fejtették ki.
Az elemzésükkel azt az ellentmondást akarták feloldani, hogy „egyik nap azt halljuk, hogy éles elménkkel bármilyen problémát meg tudunk oldani, hogy a népességünkhöz viszonyítva nálunk van a legtöbb Nobel-díjas, másnap pedig azt, hogy a magyar ipar nem elég versenyképes, a technológiáink elavultak”.
Kifejtették a szerzők, – Szalai Piroska, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa és Varga Mátyás Zsolt – hogy 2010-ig a magyar gazdaság alacsony bérekkel, sok összeszerelő üzemmel próbált versenyezni. A 2008-as válság idején azonban ezek a gyárak még olcsóbb országokba költöztek, ami megmutatta, hogy ez a modell fenntarthatatlan. „Ehelyett az elmúlt évtizedben a gazdaságpolitika a csúcstechnológiai, innovatív, magas hozzáadott értékű ágazatokra összpontosított a befektetések vonzása érdekében.
Ennek eredményeként a magyar gazdaság ma sokkal »okosabb«, mint valaha.”
Akkor számít egy vállalkozás innovatívnak, ha a felmérést megelőző 12 hónapban fejlesztette termékét, technológiáját, értékesítési láncát vagy szervezetét, azaz valamilyen módon újított. Megjegyezték a szerzők, „természetesen, míg a nagyvállalatok általában jelentős energiát és pénzt fektetnek az innovációba, a kis- és középvállalkozásokról gyakran mondják, hogy különböző akadályok miatt kevésbé aktívak és kevésbé innovatívak”, viszont a kkv-k világában az üzleti innováció zászlóshajói a startupok. A startupok „dinamizmusa és példája átgyűrűzik a gazdaság további részére, ezért nagyobb figyelmet érdemelnek, mint amekkorát méretük vagy hozzáadott értéket előállító kapacitásuk indokolna”.
Magyarország pedig a legjobbak között van.
„A csúcstechnológiás feldolgozóiparban és a tudásintenzív szolgáltatásokban foglalkoztatottak aránya is Magyarországon az ötödik legmagasabb Európában, 6,4 százalék. Ezen belül a csúcstechnológiai iparágakban dolgozó nők aránya a legmagasabb az EU-ban, holtversenyben Írországgal, 2,7 százalékkal” – írták.
„A csúcstechnológiai ágazat nemcsak a foglalkoztatásra van jelentős hatással, de a külkereskedelemben való részesedése még nagyobb: 2022-ben a csúcstechnológiai ágazat importunk 16 százalékát és exportunk 14,8 százalékát adta” – tették hozzá.