Nyitókép: MTI/Mónus Márton
Idén március 15-én kapott Széchenyi-díjat Hermann Róbert történész, akivel a kitüntetés apropóján a Magyar Hírlap készített interjút.
A beszélgetés során szóba került a régi „Görgei vagy Kossuth”- vita is, melnyek kapcsán Hermann igyekezett tiszta vizet önteni a pohárba.
A történész elmondta, úgy látja, „hogy
az az előítéletes gondolkodás, ami Görgeivel szemben részben tizenöt-húsz évvel ezelőtt még szakmai körökben is megvolt, napjainkra megszűnt,
és a történelmi emlékezetben elfoglalta az őt megillető helyet.
Lassan már Kossuth Lajos szorul védelemre, mert az ő megítélése kezd méltánytalanná válni”.
Ezek után az újságíró kérdésére azt is kifejtette, miért szorul újabban védelemre az egykori kormányzó:
Kossuthot hajlamosak sokan egy felelőtlen, szószátyárnak tekinteni, holott egyáltalán nem az volt. Kétségtelenül minden idők egyik legjobb magyar szónoka volt, de azért jelentősen több annál.
A XIX. század legtalálékonyabb, legleleményesebb magyar politikusa, aki egyébként soha nem került igazán padlóra. Amikor azt hitték már, hogy összeomlik, akkor két hét múlva megrázta magát, és kitalált valami újat”.
Hermann azt is megjegyezte, nem szabad elfeledni, hogy Kossuthank „nagyon maradandó eredményei is voltak. A politikai nyilvánosság megteremtése az Országgyűlési és a Törvényhatósági Tudósításokkal, a modern politikai sajtó létrehozása a Pesti Hírlappal, voltaképpen az egész 1848-49-es eseménysor”.
A Széchenyi-díjas történész aláhúzta:
Görgei-párti nem lehet valaki úgy, hogy nem Kossuth-párti, mert Görgeinek meg az összes többi katonának semmilyen szerep nem jutott volna, ha nincs Kossuth, aki az egészet vitte a vállán”.