Ezekkel a bűncselekményekkel találkoznak a leggyakrabban az iskolaőrök
Lassan három éve működik Magyarországon az iskolaőrrendszer, és a rendőrség szerint egyértelműen erősödött a biztonságérzet az iskolákban.
Az ORFK kérdésre válaszolva arra is kitért, az iskolaőrök által leggyakrabban észlelt jogsértés a tanulók között.
Nyitókép: Magyar Rendőrség Facebook-oldala
Három és fél éve indult el az iskolaőri program a hazai nevelési és oktatási intézményekben, legalábbis azokban, ahol az intézményvezető igényt tartott a szolgálatellátásra. Az Index az Országos Rendőr-főkapitányságnál (ORFK) többek között arról érdeklődött, hogy melyek a leggyakrabban észlelt problémák, amelyek miatt az őröknek közbe kell lépni.
„A 2023–2024-es tanévben az Iskolaőri Programban 803 intézmény vesz részt. Az állomány feltöltöttsége 90 százalékos, ez az arány 2024. április elsején 703 nevelés-oktatási intézményben tette lehetővé az iskolaőri szolgálatot.
A toborzás és státuszok felöltése folyamatosan zajlik”
– derült ki az ORFK válaszából.
Mint közölték: az említett állományra vonatkozó adat 725 szolgálatot teljesítő őrt jelent a gyakorlatban, de van olyan intézmény, ahol egyszerre többen is ellátják ezt a feladatot. Az intézményvezetők leginkább a Borsod-Abaúj-Zemplén, a Szabolcs-Szatmár-Bereg és a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén igénylik az iskolaőri szolgálatellátást – ismertették.
Az ORFK kérdésre válaszolva arra is kitért, az iskolaőrök által leggyakrabban észlelt jogsértés a tanulók között kirobbant verekedés, garázdaság. Intézkedniük kell továbbá kábítószerrel kapcsolatos jogsértések, testi sértés, illetve különböző vagyon elleni cselekmények – főként lopás – miatt is.
De, mint kiemelték,
szabálysértési eljárás leggyakrabban a tanulók által az iskolába bevitt szúró- vagy vágóeszközök miatt indul.
Az év végi időszakban pedig egyáltalán nem volt ritka, hogy pirotechnikai eszközök birtoklása miatt kellett intézkedniük.
Ezt is ajánljuk a témában
Lassan három éve működik Magyarországon az iskolaőrrendszer, és a rendőrség szerint egyértelműen erősödött a biztonságérzet az iskolákban.
A lap arra is kíváncsi volt, hogy mennyire hatékony az iskolaőri program az iskolákban, milyen visszajelzéseket kapnak.
Az Országos Rendőr-főkapitányság erre azt a választ adta, hogy „a fenntartók és az intézményvezetők visszajelzése alapján az iskolaőrséggel érintett intézményekben
a pedagógusok, az oktatók és a diákok szubjektív biztonságérzete erősödött,
amellett, hogy a tanulók szabálykövetőbb magatartása is tapasztalható”. Hangsúlyozták, hogy „az Iskolaőri Program szükségességét, az iskolaőrök munkájának fontosságát a közvéleménnyel összhangban a rendőrség is pozitívan ítéli meg. Mind az intézményekben történt jogellenes cselekmények számának csökkenéséről szóló visszajelzések, mind az iskolaőri jelenléttel kapcsolatos nyilatkozatok arra utalnak, hogy
az oktatási intézményekben a rend és a biztonság erősödött az elmúlt időszakban”
– szögezte le az ORFK.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy fiatal diáklány esett össze a mosdóban.
Mi az iskolaőrök feladata?
Az iskolaőrök a nevelési-oktatási intézmények rendjének fenntartásában működnek közre, feladataik közé tartozik többek között
Munkájuk során a szakszerűség és az arányosság elvének megtartása mellett kényszerítő eszközöket, többek közt bilincset, vegyi eszközt és rendőrbotot is használhatnak – részletezte az Index.