Romokban az MSZP, de a Momentumot előzve egész jó alkut hozott össze Gyurcsányékkal
A polgármesterjelölteket tekintve Budapesten csak 2:1 arányban nyomták le Gyurcsányék Kunhalmiékat, vidéken azonban nagyjából döntetlen lett az eredmény.
A DK-MSZP-Momentum triumvirátusa mellett epizódszerep jut a Párbeszédnek és az LMP-nek, a Jobbik már nyáron kiszállt a szivárványkoalícióból.
Némileg váratlanul született megállapodás pár nappal ezelőtt az MSZP, a Demokratikus Koalíció, valamint a Párbeszéd között több fővárosi kerület, illetve vidéki települések közös polgármesterjelöltjeiről, az pedig különösen meglepő volt, hogy az egyezkedés során a meglehetősen romos állapotban lévő szocialisták kifejezetten jó üzletet kötöttek az ellenzék zászlóshajójával. Budapesten tíz hely jutott Gyurcsányéknak és öt Kunhalmiéknek, a városokban, községekben pedig nagyjából döntetlenre hozta a meccset a két fél.
Ezt is ajánljuk a témában
A polgármesterjelölteket tekintve Budapesten csak 2:1 arányban nyomták le Gyurcsányék Kunhalmiékat, vidéken azonban nagyjából döntetlen lett az eredmény.
Ugyanakkor a kerületek némelyikére – például a XXI.-re, valamint a XXII.-re – szemet vetett a Momentum is, így tart még köztük a küzdelem. Ám az is nagy kérdés, mi lesz a dealből kimaradt fővárosi városrészekkel.
Az I. kerületet jelenleg párbeszédes politikus, V. Naszályi Márta vezeti. A polgármester nincs egyszerű helyzetben, elveszítette a többségét, miután két volt jobbikos városatya független lett és kilépett a szivárványkoalícióból, s ők azóta inkább a Fidesszel szavaznak. Emellett pedig elveszített a balliberális oldal egy időközi választást is. Ráadásul a Ruszwurm és Korona cukrászda tulajdonosa vesztegetéssel vádolja V. Naszályit – ő persze mindent tagad –, így a városvezetésnek kellemetlen lesz a cikluszáró időszak.
Ezt is ajánljuk a témában
A Momentum elnökének körzetében vérzett el a baloldal, pedig még Karácsony Gergely is kampányolt az ellenzéki jelöltnek.
Ezt is ajánljuk a témában
A Fidesz a két jobbikosból függetlenné vált képviselő támogatásával felszámolná a pazarló gazdálkodást.
A Párbeszéd persze foggal-körömmel ragaszkodott V. Naszályi indulásához, hiszen ő a párt egyetlen polgármestere Budapesten – papíron persze Karácsony Gergely is a zöld alakulat tagja, de a főpolgármester már hosszú ideje pártokon felülállóként határozza meg magát –, így ha lecserélték volna, az Tordaiék totális eljelentéktelenedésével járt volna. Inkább az az érdekes, miért volt itt is viszonylag nagylelkű a DK, miért állt mögé, hiszen Gyurcsány Ferenc korábban azt is belengette, hogy a támogatottsággal alig rendelkező szövetségeseik ne reménykedjenek túl sok pozícióban.
Az V. kerületben állóháború alakult ki az ellenzéken belül,
miután kiderült, a jelenlegi, egyébként szocialista képviselőnek kihívója lesz. Hosszú ideig egyértelműnek tűnt, Kovács Alex Gábor lesz a szivárványkoalíció polgármesterjelöltje, erre a Momentum kiderítette, hogy a főpolgármester-helyettesének, Kerpel-Fronius Gábornak épp a Belvárosban – és nem Zuglóban – van a munkahelye, ezért a lilák úgy döntöttek, ő lenne a megfelelő ember a feladatra. Miután most úgy tűnik, egyik fél sem enged, ha végül nem enged valaki, előválasztást fognak tartani.
Ezt is ajánljuk a témában
A Momentum úgy döntött, Kerpel-Fronius Gábort az V. kerületben indítja el a jövő júniusi választáson, ezt Kovács Alex Gábor helyi önkormányzati frakcióvezető felettébb zokon vette.
A VI. kerület a Momentum budapesti bázisa, Soproni Tamás jó viszonyban van a választókerület DK-s elnökével, Oláh Lajos parlamenti képviselővel is, így Gyurcsányék nem kérdőjelezték meg a regnáló polgármester indulását. Soproni ugyan összerúgta a port a helyi szocialistákkal – akiknek egyébként a frakciójuk is megszűnt –, de Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke többször kijelentette, támogatják a lila politikust, így a pozíciója nincs veszélyben.
Ahogy a VIII. kerületben Pikó Andrásé sem.
Az egykori rádiós újságíró ugyan momentumos támogatással, de függetlenként kezdte a politikai pályafutását,
ám mára Gelencsérék – pontosabban Donáthék – embere lett, úgy is szerepel a párt honlapján, mint az egyik polgármesterük. A hírek szerint jó pár hónappal ezelőtt Gyurcsány Ferenc megpróbálta Pikót átcsábítani a DK-hoz, de lepattant róla.
A IX. kerületben a 2019-es önkormányzati választás előtt az ellenzék egymás torkának esett, az LMP, a Párbeszéd, a Kutyapárt, továbbá több civil szervezet által támogatott, egyébként független Baranyi Krisztina az előválasztáson simán legyőzte a momentumos Jancsó Andreát, majd lett Ferencváros irányítója. A képviselő-testületben továbbra sem esznek egymás tenyeréből a szivárványkoalíció tagjai, sőt, de kénytelenek tudomásul venni, hogy Baranyi népszerű a kerületben, így nem kérdés, hogy újra ő indul.
A XII. kerületben 2021-ben a parlamenti előválasztáson a momentumos Hajnal Miklós legyőzte a DK ismert egészségpolitikusát,
Komáromi Zoltánt, így ezt a városrészt elengedték Gyurcsányék; ebben persze szerepet játszott az is, hogy nem könnyű megverni a már régóta regnáló fideszes Pokorni Zoltánt. A lilák az egykori rendőrkapitánnyal, Farkas Csabával szállnak ringbe, a helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy itt a Kutyapárt is állít polgármesterjelöltet, nem is akárkit, hanem a főkutyát. Kovács Gergelynek pedig esze ágában sincs lemondani az indulás jogáról, legfeljebb egy előválasztásba lenne hajlandó belemenni.
A XVI. kerületet szintén kormánypárti politikus irányítja több ciklus óta, ráadásul Kovács Péter felettébb népszerű is, így itt sem túl nagy az ellenzékiek tolongása. Sokáig úgy volt, hogy
a DK-s Nemes Gábor – bár 2019-ben csúnyán leszerepelt, csaknem 19 százalékponttal kapott ki a kormánypárti riválisától –
újra megpróbálkozhat, de a kérdés még nyitott. Még az is lehet, hogy a Momentumon kívül még az MSZP is bepróbálkozik.
A XXIII. kerületben sem dőlt még el semmi, itt négy éve Bereczki Miklós, a közös ellenzéki jelölt két és fél százalékponttal kapott csak ki a Fidesz által támogatott független Bese Ferenctől. Bereczki azonban nem adta, az LMP polgármesterjelöltjeként folyamatosan kampányol, többek között azzal, hogy 2019-ben a pártjánál 13,6 százalékponttal többet kapott, ezzel ő nyerte az „ellenzéki szépségversenyt”, ahogy a Facebook-oldalán fogalmazott. Ám nem dőlt még el, hogy a többiek újra beállnak-e mögé, információnk szerint a Momentum még próbálkozik azzal, hogy az övé legyen a jelöltállítás joga.
Nyitókép: Baranyi Krisztina és Pikó András, Fotó/Koszticsák Szilárd