Molnár Áron, noÁr arról írt egy Facebook-bejegyzésében, hogy nemrég „különös dolog történt vele”:
elhívták egy beszélgetésre egy egyházi iskolába.
A színész, aki a Tanítanék Mozgalom egyik főalakja, megjegyezte, „állami iskolába is majréznak hívni sokszor, nem hogy egy egyházi suliba, ahol még erősebb a pártpolitikai nyomás”. Ugyanakkor hozzátette, hogy a beszélgetés viszont még meglepőbb volt.
A művészetről, a művészet szabadságáról és függetlenségéről beszélgettünk.”
Kemény témák, tabuk nélkül
„Szó volt fekete listán szereplő alkotókról, a Loupe Színházi Társulásról, hogy miért jött létre és miért működik az államtól függetlenül a társulatunk, az SZFE elfoglalásáról és arról, hogy tanítanánk-e a jelenlegi SZFE-n, vagy ha meghívnának, próbálnánk-e a Nemzeti Színházban. Álmomban nem hittem volna, hogy ilyen kérdések lesznek.
Kemény témák tabuk nélkül”
– sorolta.
NoÁr ezután kijelentette, „diákok előtt soha nem beszélhettem még ennyire nyíltan arról, hogy miben élünk, illetve, milyen helyzetben vannak azok az alkotók, akik kritikusan gondolkodnak és ezt nyíltan fel is vállalják”.
Majd azzal folytatta, „boldog voltam, mert ahogy élesebb témákban nagyon őszintén és nyíltan kezdtem beszélni, nem kezdtek el összenézegetni a pedagógusok, hogy »Jaj.. ebből mi lesz..«”
„Csodás csalódás volt”
Előítélettel mentem ebbe a suliba és be kell valljam, hogy csodálatos csalódás volt”
– szögezte le, és köszönetet mondott a szervezőknek és a moderátornak is a „bátorságáért és nyitottságáért.”
„Kurva keményen” kell dolgozni egy szabadabb országért
Végül arra is kitért, hogy azért nem írja le az iskola nevét, „mert egy olyan rendszerben élünk, ahol tönkre tennék őket”.
De egyszer eljön egy szabadabb és nyitottabb ország, csak kurva keményen kell dolgozni érte,
mert nem tudhatod, hogy ez mikor lesz. Viszont arról mindig sokkal jobb mesélni, hogy mit tettünk a változásért, mintsem arról, hogy mit nem” – zárta gondolatait Molnár Áron.
A vonatkozó bejegyzést teljes terjedelmében alább olvashatják:
***
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner