Mire vágyik Magyarország?
Hazánkban az emberek többségének – pártszimpátiától függetlenül – a legfontosabb vágya, hogy egészséges, boldog életet éljen, családot alapítson, és gondoskodjon gyermekei és unokái jövőjéről. Ezzel szorosan összefügg az a cél, hogy a fizetés vagy a nyugdíj elegendő legyen a stabil megélhetéshez. A válaszadók több mint harmada ehhez nélkülözhetetlennek tartja a stabil munkahelyet és a jó munkakörülményeket is. A megkérdezettek egyetértenek azzal, hogy tovább kell emelkedniük a jövedelmeknek Magyarországon.
Minden tizedik megkérdezettnek fontos ezek mellett az alapvető életfeltételek mellett, hogy
- saját lakása, vagy családi háza legyen,
- legyen elegendő szabadideje,
- el tudjon menni nyaralni
- és aktívan hozzájáruljon az ország eredményeihez.
Ezek a vágyak ugyanolyan fontosan a kormány szimpatizánsainak, mint azoknak, akik kormányváltást szeretnének. Arra a kérdésre, hogy ki segíthet ezeknek a céloknak az elérésében, már érdemben megoszlanak a válaszok a politikai szimpátia szerint. Míg a kormánypártokat támogatók 33 százaléka érzi úgy, hogy az alapvető vágyaikat hátráltatja az Európai Unió, addig a hat ellenzéki párt támogatóinak jelentős többsége, közel 60 százaléka a kormányt látja akadályozó tényezőnek. Mindkét tábor kritikus a multinacionális vállalatokkal szemben, a válaszadók közel 20 százaléka szerint a multik is hátráltatják életcéljaikat.
A szeretteinket jobban féltjük, mint saját magunkat
Az elemzés részletesen foglalkozik azzal is, mitől tartanak a magyarok. A legtöbb emberben – a válaszadók 61 százaléka – a legnagyobb félelmet az a gondolat kelti, hogy a szeretteinek baja esik.
Aligha meglepő, hogy a válaszadók több mint fele jelölte meg emellett a legerősebb félelmek közül azt, hogy megbetegszik, bizonytalanná válik az anyagi helyzete, vagy elvesztik a saját életük feletti irányítást és másoknak válnak kiszolgáltatottá.
Legkevesebben az otthonuk elveszítésétől, a munkahelyi vagy iskolai diszkriminációtól és a szerettük külföldre költözésétől félnek.
Óriási eredmény a munkahely- és otthonteremtés
A félelemfaktorok jelentős változáson mentek keresztül a 2010-es kormányváltás óta, ez pedig azt mutatja, hogy
a korábbi kihívásokat alighanem megoldotta a kormány, vagy legalábbis az emberek így érzik.
A devizahitelek rendezésének köszönhetően ma már nem általános félelem az otthon elvesztése. Látható az eredménye annak, mekkora jelentőséggel bírt, hogy az elmúlt tíz évben másfél millió embernek sikerült elhelyezkednie itthon, így már nem általános jelenség, hogy a család legalább egy tagjának külföldön kelljen a megélhetése érdekében munkát vállalnia.
Az is egyértelmű, hogy a gyakran hangoztatott nemek közötti bérfeszültség, vagy az iskolai szegregáció korántsem mondható általános témának, éppen ezért nem tart ezektől az emberek túlnyomó többsége.
Mit várunk a politikusoktól?
A felmérés talán legérdekesebb kérdése, hogy mit várnak a magyarok a politikusoktól?
A megkérdezettek több mint fele, 54 százalékuk várja el, hogy a politikusok az inflációval és a megélhetési nehézségek kezelésével első helyen foglalkozzon.
Ez nem meglepő, mivel az orosz-ukrán háború és a válaszul elfogadott uniós szankciók komoly megpróbáltatás elé állították nemcsak az alacsony életszínvonalon élőket, de a közepes jövedelemmel rendelkezőket is. Az élelmiszerárak nőttek a konfliktus 2022 februári kirobbanása óta a legnagyobbat, míg a meredeken emelkedő energiaárak a rezsicsökkentés hatására csak keveseket érintettek közvetlenül. A közvetett hatást ugyanakkor mindenki tapasztalja, mivel a gáz, az áram és az üzemanyagok árának korábban nem tapasztalt gyorsaságú emelkedése minden termék és szolgáltatás árába beépült.