Legkevesebben az otthonuk elveszítésétől, a munkahelyi vagy iskolai diszkriminációtól és a szerettük külföldre költözésétől félnek.
Óriási eredmény a munkahely- és otthonteremtés
A félelemfaktorok jelentős változáson mentek keresztül a 2010-es kormányváltás óta, ez pedig azt mutatja, hogy
a korábbi kihívásokat alighanem megoldotta a kormány, vagy legalábbis az emberek így érzik.
A devizahitelek rendezésének köszönhetően ma már nem általános félelem az otthon elvesztése. Látható az eredménye annak, mekkora jelentőséggel bírt, hogy az elmúlt tíz évben másfél millió embernek sikerült elhelyezkednie itthon, így már nem általános jelenség, hogy a család legalább egy tagjának külföldön kelljen a megélhetése érdekében munkát vállalnia.
Az is egyértelmű, hogy a gyakran hangoztatott nemek közötti bérfeszültség, vagy az iskolai szegregáció korántsem mondható általános témának, éppen ezért nem tart ezektől az emberek túlnyomó többsége.
Mit várunk a politikusoktól?
A felmérés talán legérdekesebb kérdése, hogy mit várnak a magyarok a politikusoktól?
A megkérdezettek több mint fele, 54 százalékuk várja el, hogy a politikusok az inflációval és a megélhetési nehézségek kezelésével első helyen foglalkozzon.
Ez nem meglepő, mivel az orosz-ukrán háború és a válaszul elfogadott uniós szankciók komoly megpróbáltatás elé állították nemcsak az alacsony életszínvonalon élőket, de a közepes jövedelemmel rendelkezőket is. Az élelmiszerárak nőttek a konfliktus 2022 februári kirobbanása óta a legnagyobbat, míg a meredeken emelkedő energiaárak a rezsicsökkentés hatására csak keveseket érintettek közvetlenül. A közvetett hatást ugyanakkor mindenki tapasztalja, mivel a gáz, az áram és az üzemanyagok árának korábban nem tapasztalt gyorsaságú emelkedése minden termék és szolgáltatás árába beépült.