A PiS megnyerte a lengyel választást, de az ellenzéknek van esélye kormányt alakítani
Jócskán elhúzódhatnak a koalíciós tárgyalások.
A szakértők szerint Magyarországnak rossz hír az alakuló Tusk-kormány, a hazai ellenzék egyes tagjaival mégis „madarat lehetne fogatni”.
Mint arról a Mandiner élő közvetítése utáni cikkében beszámolt: a PiS megnyerte a lengyel választást, de az ellenzéknek van esélye kormányt alakítani, vagyis jócskán elhúzódhatnak a koalíciós tárgyalások. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Ezt is ajánljuk a témában
Jócskán elhúzódhatnak a koalíciós tárgyalások.
„Szívből gratulálok, Lengyelország! Jövünk utánatok, drága barátaim”, „magyarként egyszerre tölt el a végtelen boldogság, ugyanakkor az irigység is” – örvendezett közösségi oldalán Cseh Katalin a lengyel választás eredményére reagálva. És nem ő volt az egyetlen a hazai ellenzékből.
Lattmann Tamás, az ellenzék korábbi miniszterelnök-jelölt aspiránsa a Facebookon például azt írta: „Lengyelország kilép a pária-szerepkörből, a magyar kormány még inkább kiszorítottabb, periferizált helyzetbe kerül majd”, valamint leszögezte, hogy szerinte „előbb-utóbb biztosan bukik Kaczyński és bandája”. Erről itt olvashat bővebben.
Kapcsolódó vélemény
Magyarként egyszerre tölt el a végtelen boldogság, ugyanakkor az irigység is.
De nem kellett sokat várni Perintfalvi Rita értékelésére sem, aki szerint
Lengyelország október 15-én visszatért Európába!”
Valamint hozzátette: reméli, hogy „Magyarország is felébred végre!” A teológus írását itt szemlézük.
Az ellenzéki „tapsi-táncija” kapcsán érdekesség, hogy közel sincs teljes egyetértés a hazai ellenzéken belül a lengyel választást érintő hurráoptimizmusban. Ungár Péter, az LMP-társelnöke például leszögezte:
kifejezetten antipatikusnak találom Donald Tusk EU-status quo politikáját,”
valamint hozzátette: szerinte „nem tudott olyan eredménnyel végződni az idei lengyel kampány, aminek következtében Lengyelország visszatér Európába.” A politikus írását itt szemléztük.
Kapcsolódó vélemény
Nem tudott olyan eredménnyel végződni az idei lengyel kampány, aminek következtében Lengyelország visszatér Európába.
De az Öt hétfői adásának vendégei közül is többen rámutattak: nemcsak Orbán Viktornak jött rosszul a lengyel választás eredménye. Hont András például elmondta: szerinte Orbán Viktornak „nem jött jól, ez fog gondot okozni az elkövetkezendő időszakban, ez egy feladat lesz számára.” De hozzátette azt is:
Fel kell készülni egy kifejezetten ellenséges Varsóra.”
Schiffer András pedig hozzátette azt is: a legyel választás eredménye szerinte nem csupán Orbán Viktor számára nem jött jól, hanem „Magyarországnak rossz ez a fejlemény. Egy Tusk-kormány rossz hír Magyarország számára” – húzta alá.
Ezt is ajánljuk a témában
„Bárki kormányozza Magyarországot, a magyar érdeket az szolgálja, hogy a legnagyobb közép-európai állam: Lengyelország, az elkötelezett egy erős V4-ben” – húzta alá az ügyvéd.
Az Orbán-kormány is más álláspontot képviselhet. Mint lapunknak adott exkluzív interjújában
Navracsics Tibor leszögezte: abban bízik, hogy alapvetően nem fogja befolyásolni az uniós forrásokról való tárgyalásokat a lengyel választási eredmény.
Mint az EP-képviselő fogalmazott: szerinte „nem lesz nehezebb elérni a megállapodást, egy másik választási eredmény esetén viszont könnyebb lett volna” – fogalmazott lapunknak nyilatkozva Navracsics Tibor.
Ezt is ajánljuk a témában
Navracsics Tibor azt mondta, abban bízik, hogy alapvetően nem fogja befolyásolni az uniós forrásokról való tárgyalásokat a lengyel választási eredmény.
***
Nyitóképünk csupán illusztráció. A képen Cseh Katalin (b) és Donáth Anna a Momentum 2019-es EP-választási eredményváróján. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Kapcsolódó cikkek a Lengyel választás aktában.
Donald Tusk közölte, a többi ellenzéki párt vezetői megbízták őt „a kormányalakítás nehéz feladatával”.
A pártvezér rámutatott a lengyel közélet külső erőktől való kitettségére. Németország mellett most Oroszország neve is felmerült.
Az amerikai újságíró állítja, ezzel erősödnek a demokráciapárti nyugati hatalmak.