„Horthy három dolog: kivételes államfő, igaz magyar hazafi és hős katona” – Lázár János Kenderesen járt
A miniszter szerint Horthy 1919-ben megmentette az országot attól a sorstól, amit „a nyugati nagyhatalmak” Magyarországnak szántak.
Szeptember 4-én volt Horthy Miklós újratemetésének harmincadik évfordulója, a megemlékezésen megjelent Lázár János miniszter is, erre pedig muszáj volt reagálnia az amerikai nagykövetnek és az országos főrabbinak is.
Hétvégén tartották Horthy Miklós egykori kormányzó újratemetésének évfordulóját a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Kenderesen, ahol többek között Fazekas Sándor volt földművelésügyi és Lázár János jelenlegi tárcavezető is megjelent. Az esemény másik apropója az volt, hogy az építési és közlekedési miniszter átadta a Közlekedési Múzeum új vasúttörténeti kiállítását a helyi vasútállomáson.
Lázár János az átadón úgy szólt, hogy a kiállítás „Horthy Istvánnak, a kiváló közlekedési mérnöknek, vasúti elnöknek és újítónak állít emléket”.
Itt vele kapcsolatban megjegyezte, ez
azt üzeni, hogy ha vannak olyan fiatal, tehetséges, dolgozó emberek, akik készek a közügyet szolgálni a magánérdekkel szemben, akkor bármilyen helyzetben az ország újjáépítése és fejlesztése lehetséges”.
A tárcavezető később arról beszélt az eseményen, hogy Horthy Miklós kivételes államfő, igaz magyar hazafi és hős katona volt, aki 1919-ben megmentette az országot attól a sorstól, amit „a nyugati nagyhatalmak” Magyarországnak szántak.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter szerint Horthy 1919-ben megmentette az országot attól a sorstól, amit „a nyugati nagyhatalmak” Magyarországnak szántak.
David Pressman közösségi oldalán Lázár János szavaira úgy reagált, hogy Horthy Miklós bűnrészes volt a magyarországi zsidó lakosság lemészárlásában a holokauszt idején.
Az Egyesült Államokat aggasztja, hogy az Orbán-kormány egyik magas rangú tisztviselője részt vesz a brutális örökség rehabilitálására és népszerűsítésére irányuló erőfeszítésekben”
– közölte.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem bírta ki az amerikai nagykövet, korábban 1956, most Horthy Miklós kapcsán szólalt meg.
Frölich Róbert országos főrabbi a Facebook-oldalán szúrt oda Lázár Jánosnak, aki azzal indított, hogy „ki beszélhetne világosabban Horthy Miklósról, ha nem ő maga?” Frölich posztjában megosztott két Horthy-idézetet, melyet a kormányzó az 1940-es években írt Teleki Pálnak és Adolf Hitlernek.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ki beszélhetne világosabban Horthy Miklósról, ha nem ő maga?” – teszi fel a kérdést posztjában Frölich Róbert
„Ami a zsidókérdést illeti, én egész életemben antiszemita voltam, zsidókkal sohasem érintkeztem. Tűrhetetlennek tartottam, hogy itt Magyarországon minden – minden gyár, bank, vagyon, üzlet, színház, újság, kereskedelem ésatöbbi zsidókezekben legyen, és hogy a magyar tükörképe – kivált külföldön – a zsidó.” A Hitlernek írt levélben már a kormányzó arról írt, hogy „a zsidók fokozatos kikapcsolására vonatkozó további intézkedések folyamatban vannak, s amint meg lesznek teremtve elszállításuk feltételei, ezt végre is fogjuk hajtani”.
Világos és egyértelmű beszéd. Az összes ilyen beszéd miatt nem ismerhettem meg apám családját, anyám családjának nagy részét. Meg lettek teremtve tudniillik a feltételek”
– zárja Facebook-posztját Frölich.
A Republikánusok a nemzeti megújulásért nevű szervezet a Twitter-oldalán osztotta újra David Pressman bejegyzését, amihez annyi kommentárt fűztek, hogy Horthy Miklós sok magyarországi zsidót megmentett. Az amerikai nagykövetnek címezve úgy fogalmaztak, hogy
az önök barátai által tisztelt szélsőséges Azov-zászlóalj tagjai voltak arról is híresek, hogy a holokauszt előtt is lőtték a zsidókat.”
Azt írták, hogy Pressmannek le kellene mondania és nem kéne beavatkozni a magyar ügyekbe.
Shea Bradley-Farrell Twitteren szólt hozzá a nagy port kavart ügyhöz: az amerikai külpolitikai, nemzetbiztonsági szakértő úgy fogalmazott, hogy az amerikai nagykövetség embereinek el kellene olvasnia egy-két könyvet, amelyek szerint Horthy mindent megtett a zsidók védelmében, amikor a német csapatok megszállták Magyarországot.
Legalább tíz nyugati tisztviselő által írt könyv vesz körül, melyek ezt írják”
– fogalmazott.
Nyitókép: MTI/Bugány János