Már 2023 decembere előtt egyszámjegyű lehet az infláció a KSH új elnöke szerint
Kincses Áron szerint az infláció 2023 januárjában volt csúcson.
A következő években már gyorsuló, 4 százalék fölötti gazdasági növekedésre számítanak az MBH Bank elemzői.
Bár ebben az évben a gazdasági növekedés mindössze 1 százalék körül alakulhat, 2024-től tartósan 4 százalék fölöttire gyorsulhat a bővülés üteme – vélik az MBH Bank elemzői. A pénzintézet vezető elemzője, Suppan Gergely elsősorban az elmúlt években bejelentett és középtávon újra a hazai gazdaság érdemi gyorsulását eredményező, jelentős volumenű beruházásokkal magyarázta, hogy fenntartják a következő két esztendőre várt masszív, 4,3-4,3 százalékos növekedési előrejelzésüket, a bővülést pedig tartósnak vélik.
A szakemberek a sajtó képviselői előtt szerdán ismertetett kitekintésükben 18,5-ről 17,5 százalékra módosították a 2023-ra szóló inflációs előrejelzésüket – elsősorban az élelmiszereknek, a tartós fogyasztási cikkeknek és az alkoholtermékeknek a vártnál mérsékeltebb drágulása, valamint az üzemanyag- és háztartási energiaárak további csökkenése miatt –, de, mint mondják, az egyre szélesebb körű árleszállítások hatására a pénzromlás zsugorodása akár meredekebb is lehet.
Úgy vélik,
az élelmiszerárstop augusztus elsejei kivezetése várhatóan nem fogja érdemben befolyásolni az infláció alakulását,
amit szintén az akcióknak és a folytatódó árcsökkentéseknek tudnak be. „Mindezek hatására akár már októbertől egy számjegyű lehet az infláció, amely az év végére 6 százalék közelébe csökkenhet” – prognosztizálják.
Ez a kamatkörnyezetre is jótékonyan hathat. Kuti Ákos, az MBH Bank Elemzési Centrumának vezetője kifejtette: a magyarországi infláció vártnál gyorsabb enyhülése, valamint a kockázati tényezők kalkulálható további javulása következtében fenntartják az alapkamat-csökkentési előrejelzésüket, így a 2023 végére jelzett 10,5 százalékos, valamint a jövő év végi 6 százalékos alapkamatra vonatkozó várakozásukat. Az euró-forint árfolyam alakulását illetően a szakember arról beszélt, hogy a néhány hónappal ezelőtt jellemző kilengések után nagyot változott, pozitív irányba, a hazai fizetőeszköz megítélése, a forint egyre inkább visszazár a régióhoz. A pénzintézet a jelenlegi szinthez közeli, 378 forintos euróárfolyammal kalkulál 2023 végére.
Ezt is ajánljuk a témában
Kincses Áron szerint az infláció 2023 januárjában volt csúcson.
Az elmúlt hónapok nehezebb gazdasági környezete ellenére a magyar munkaerőpiaci helyzet továbbra is stabil, az aktivitási ráta 67 százalékos, és az látszik, hogy egyre több inaktív tért vissza a munka világába az inflációs környezet hatására. Az elemzők az őszi hónapokra ismét a korábbi 3,5 százalékos szintre csökkenő munkanélküliségre számítanak. Az éves átlagos munkanélküliségi ráta pedig 3,7 százalék lehet, ami – hangsúlyozzák – a jelenleg aktívak között gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelent, ez pedig recessziós környezetben nagy eredménynek mondható. A munkaerőhiány jelensége a korábbinál már kisebb arányban van jelen hazánkban.
Béremelési fronton szintén optimisták a szakemberek. Balog-Béki Márta, az MBH Bank tőkepiaci elemzője elmondta,
2023-ra éves átlagban 14,9 százalékos bérnövekedést várnak.
Bár az erőteljes inflációs folyamatok rányomták a bélyegüket a bérek alakulására – a nettó reálbérek közel 7 százalékkal csökkentek áprilisban –, a pénzromlás várható csökkenése mellett a reálbérek már augusztusban enyhén pozitív arányba fordulhatnak, majd decemberig 9 százalék közelébe emelkedhetnek. Ennek köszönhetően pozitív fordulat remélhető a fogyasztásban is.
Ezt is ajánljuk a témában
A Profession.hu a Mandiner megkeresésére küldött munkaerőpiaci összeállításában azt is elárulta, hogy az egy álláshirdetésre beadott jelentkezések száma alapján mi az öt legnépszerűbb munkakör Magyarországon.