Magyar Péter szerint jól csinálják, mégis kőkemény megszorításokra kényszerült Bezzegrománia

Ilie Bolojan új román kormányfő alig lépett hivatalba, máris szigorú intézkedéseket jelentett be.

Az Eurostat friss adatsorával üzent Matolcsy Györgynek és a balliberális közgazdászoknak a kancelláriaminiszter. Kiderült, a nehéz időkben is folytatódott a magyar felzárkózás az uniós gazdasági fejlettség átlagos szintjéhez.
Megjelent az Eurostat legfrissebb adatsora az uniós tagállamok fejlettségi szintjéről, amiből kiderült, hogy Magyarország az elmúlt évben is folytatta a felzárkózást. Két covidos és egy háborús esztendő van mögöttünk, a „baloldali szakértők károgása és a jegybank véleménye ellenére”
– reagált Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többek között Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke minapi kormánykritikájára. Megírtuk, Matolcsy szerint vissza kellene térni a reformokhoz, mert letért az egyensúlyi növekedési pályáról Magyarország, elakadt a felzárkózási folyamat. Egyébként a jegybankelnök nem először fogalmazott meg éles kritikát a kormány gazdaságpolitikájával szemben.
Gulyás Gergely pénteki doorstep sajtótájékoztatóján kifejtette: valójában folytatódik a 2010-es kormányváltással megindult folyamat, tíz év alatt több mint tíz százalékkal közelítettük meg az uniós átlagot. A valós bővülés ennél persze jóval nagyobb, hiszen a többi ország is fejlődött ezen időszak alatt.
„Jó hír ez különösen azért, mert ezek szerint
a magyar gazdaság ellenálló képessége válságos, nehéz időszakokban is erős.
Bizakodásra adnak okot a foglalkoztatottsági adatok is, Magyarországon közel 4,7 millió ember dolgozik, 26 ezerrel több, mint egy évvel ezelőtt, miközben a cégeknek megterhelést jelent az energiaráemelkedés is. A közgazdaságban a számok döntik el a vitákat, nem azoknak lett igazuk, akik ezzel ellentétes folyamatokat jósoltak” – részletezte a miniszter, aki szerint a cél továbbra is az, hogy Európa öt legfejlettebb országa közé tartozzunk.
„Tudjuk, ehhez még nagy lépéseket kell tenni, komoly feladatokat kell végrehajtani. De azt látjuk, a régió fejlődési potenciálja nagy, Magyarország pedig tartja a lépést, illetve csökkenti a hátrányát azokhoz képest, akik minket megelőzően évtizedek óta az Európai Unió tagjai voltak” – húzta alá.
Kitért arra, ha a háború véget érne, akkor folytatódhatna, sőt, akár gyorsulhatna is a felzárkózásunk. Megemlítette továbbá, hogy az elmúlt hetekben „szép számmal találunk olyan, döntően balliberális intézetektől származó gazdasági elemzéseket – sajnos a jegybank is ebbe a körbe tartozik –, amik szerint nem felzárkózunk, a magyar gazdaság érzékeny veszteségeket szenvedett el. Ezzel szemben jelentés volt a növekedésünk” a nehéz nemzetközi körülmények dacára is.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner