Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
A papi pályát elhagyó influenszer szerint a katolikus egyház és a Szentatya nem azt gondolja békének, amit a politika békepártiságként akar eladni.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos egyházi álláspontról, Ferenc pápa magyarországi látogatásairól, saját életútjáról és a papi pálya elhagyásáról is szó volt a Hodász Andrással készült közel egyórás interjúban a Magyar Hang Kompország című műsorában.
Az egyház és a Vatikán álláspontja nem az, hogy „béke minél előbb”, hanem az, hogy egy autonóm országnak joga van megvédenie önmagát – fogalmazott Hodász az ukrajnai háború ügyében, hozzátéve, hogy a jogos honvédő háború a katekizmus és Ferenc pápa szerint legitim igény. „A Szentatya nem azt gondolja békének, amit egyébként a politika békepártiságként akar eladni, hogy ott, ahol most vagyunk, ott álljunk le, mindenki tegye le a fegyvert, és maradjon úgy. Ennek a háborúnak úgy lehet vége, ha az agresszor ország visszavonul az eredeti határai mögé” – fejtette ki, csúsztatásnak minősítve azt az állítást, hogy csak két békepárti vezető van Európában.
Megjegyezte, nem tartja ugyan jogosnak az ukrajnai nyelvtörvényt, de azt sem, hogy az alapján legitimálják városok bombázását.
Arra a felvetésre, hogy Ferenc pápa rövid időn belül tett két magyarországi látogatását sokan úgy értelmezik, ez a magyar kormányzati politika melletti kiállás, úgy reagált: „ez hülyeség, ez megint a politikusok nárcisztikus világlátása”.
„A Szentatya meglátogatta a nyáját egy országban, ahol ilyen formában még nem volt” – mondta, emlékeztetve, hogy
Hodász András hozzáfűzte, számára a legfontosabb Ferenc pápa egyszerűsége és emberközelisége volt.
A műsorban hosszan beszéltek Hodász életútjáról. Az interjúból kiderült: már 18 évesen gondolkodott a papságon – Zugligetben egy összetartó templomi közösséghez tartozott –, de szülei javaslatára először elvégzett egy világi egyetemet, magyar és kommunikáció szakon diplomázott. A Papifrankó című videóiról – amelyek által országosan ismertté vált – úgy nyilatkozott, sosem politizált a műsorokban, de valóban volt egy téma, a meleglobbi, amellyel kapcsolatban álnaivitás lenne azt mondani, hogy ne számított volna politikai reakciókra. Ebből is szerinte azért lett politikai téma, mert éppen akkor ez a kérdés felfutóban volt mint kampánytéma.
Arra a kérdésre, nem bánta-e meg, hogy részt vett az M5 melegek gyógyításáról szóló beszélgetős műsorában, azt válaszolta: bánja, hogy elment, és azt is, amilyen stílusban megnyilvánult.
A papságból való kilépésével kapcsolatban megjegyezte:
Arról is beszélt, hogy az 1990-es és a 2000-es évek egyházi vezetői úgy értelmezték a maguk szerepét, mint akik útmutatást adnak a társadalomnak és a politikai döntéshozóknak. Az utóbbi években azonban ezt nem látja.
Arról is kérdezték őt, hogy szerinte a cölibátus esetleges megszüntetése megoldaná-e a papi utánpótlás kérdését. Erre úgy felelt: a papi nőtlenség eltörlésére vonatkozó kérdést fel lehet tenni, „de ha az a motivációnk, hogy az eltörlés megoldja az egyház problémáit, akkor rossz úton járunk”.
Nyitókép: Hodász András Facebook-oldal