Háromnapos ülést tart a parlament július első hetében, a képviselők az elfogadott napirend szerint kilenc törvényjavaslatról döntenek majd, továbbá megválasztják az Alkotmánybíróság új tagjait, Haszonicsné Ádám Máriát, Lomnici Zoltánt, Patyi Andrást és Varga Rékát. Esküt tehet az Orbán-kormány két új minisztere is, Tuzson Bence igazságügyi és Bóka János európai uniós ügyekért felelős tárcavezető.
Mikor szavaz a parlament a státusztörvényről?
A legnagyobb várakozás a törvényjavaslatok közül a pedagógusok új életpályájáról szóló előterjesztést övezi. A státusztörvény néven elhíresült, kétharmados támogatást igénylő jogszabályjavaslatról kedden szavaz a parlament. Az életpályatörvény új kereteket között szabályozná a tanárok munkaviszonyait.
A jövőben megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, ehelyett a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be a pedagógusoknak.
A tanítási órák száma heti fix 24 óra lenne.
Az új szabályok miatt régóta tiltakozó Egységes Diákfront és az aHang keddre ismét tüntetést szervez, mint a közösségi médiában írják, a „bosszútörvény” szavazásának napján egész nap, reggel fél nyolctól este kilenc óráig kint lesznek a Kossuth Lajos téren.
Miről várható még döntés?
A státusztörvény mellett kedden tartják a Lázár János építési és közlekedési miniszter által beterjesztett, az állami építési beruházások rendjét újraszabályozó törvényjavaslat zárószavazását is. Határozathozatal várható továbbá a PB-gáz-palackok hatósági árát kivezető előterjesztésről, a termőföld települési adóval való megsarcolásának tilalmáról, a távszerencsejáték részletszabályairól, a légitársaságok extraprofitadójának törvényi átültetéséről, a 2024-es költségvetést megalapozó törvényjavaslatról, valamint a nemzetiségi törvény módosításáról is.
A 2024-es költségvetés elfogadása
A jövő évi büdzsé zárószavazását péntekre tervezik. A költségvetési törvény az államháztartás központi alrendszerének 2024-es kiadási főösszegét 40 700 milliárd, a bevételi főösszegét 38 200 milliárd forintban, a hiányát pedig 2500 milliárd forintban állapítja meg. A jogszabály szerint az államadósság-mutató 2024. december 31-ére tervezett értéke 66,7 százalék.
A következő esztendőre szóló büdzsé is jelentős összeget szán rezsi- és honvédelemre.