A Magyar Közlönyben szerdán jelent meg, hogy július 1-jétől azokra a pénzügyi eszközökre, amelyekre az szja-törvény szerint most is vonatkozik a 15 százalékos kamatadó-fizetési kötelezettség, további 13 százalékos szochofizetési teher vonatkozik majd, felmenő rendszerben. Ilyen pénzügyi eszköz például a folyószámla és a látra szóló betét, a lekötött betét, a nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, valamint a kollektív befektetési papír.
Az állampapír adómentes marad
A lakossági állampapír azonban ezután is adómentes marad – jelentette ki a gazdaságfejlesztési miniszter egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen. „Az intézkedéssel a lakossági állampapírok attraktivitása tovább emelkedik a háztartások számára” – mondta Nagy Márton, megerősítve:
a kormány célja az állampapír iránti kereslet növelése.
Azt szeretné tehát elérni a kabinet a most meghozott döntésével, hogy a lakosság állampapírban tartsa a megtakarításait. A további gazdaságstratégiai célok között pedig kiemelte a lakossági megtakarítások reálértékének megvédését, az önfinanszírozást – vagyis azt, hogy az államadósságban ne a külföldiek részaránya emelkedjen –, valamint az állam finanszírozási költségeinek csökkentését.
Arról is beszélt, hogy a bankoknak október 1. és december 31. között levélben kell majd tájékoztatniuk az ügyfeleiket arról, mennyit buknak, hogy állampapír helyett látra szóló betétben tartják a pénzüket. Ezzel kapcsolatban jelezte, hogy jelenleg nagyon magas, majdnem 10 ezer milliárd forintra rúg a látra szóló és a lekötött betétek állománya.
A gazdaságfejlesztési miniszter a szochofizetési kötelezettség bevezetésétől és a tájékoztató levelektől azt várja, hogy mintegy 500 milliárd forintnyi állampapír-kereslet jelentkezik majd.
Változik a banki extraprofitadó szabályozása
Nagy Márton elmondta továbbá, hogy a banki extraprofitadó alapja jövőre a 2022-es osztalékbevételekkel csökkentett 2022-es adózás előtti eredmény lesz, növelve egyes költségként elszámolható tételekkel. Az adó mértéke az adóalap 20 milliárd forintig terjedő része után 13 százalék, 20 milliárd fölött 30 százalék. Változás ugyanakkor, hogy
a bankok és pénzügyi vállalkozások által fizetendő extraprofitadó csökkenthető lesz a pénzintézetek tulajdonában lévő, 2027. január 1-jét követően lejáró magyar államkötvény-állomány növekményével.