Vihar zúdul az országra, már a figyelmeztetést is kiadták (Videó)
Estére 22 és 29 fok közé csökken a hőmérséklet.
Töretlen az ügyfelek rohama az állampapírokért a Magyar Államkincstárnál (MÁK). A lakossági befektetők kezében lévő állampapír-állomány 420 milliárd forinttal nőtt a kincstári számlákon.
Gombamód szaporodnak az országban az állampapír-értékesítési pontok, a kötvények iránti kereslet növekedésével már több mint 700 ezer lakossági ügyfél vezeti az értékpapírszámláját a MÁK-nál, amely legutóbb Pilisvörösváron, az ottani járási hivatalban nyitott állampapír-eladói pontot.
„Az egyre szélesebb körben ismertté váló kincstári díjmentes és modern elektronikus befektetési szolgáltatás eredményeként 2022-ben is jelentősen növekedett a Magyar Államkincstárban kezelt állampapír-állomány és a kincstárban állampapírt vásárló ügyfelek száma” – közölte a MÁK a Mandiner érdeklődésére.
A kincstárban értékpapírszámlával rendelkező ügyfelek köre 25 százalékkal, 132 ezer fővel növekedett tavaly. E gyors bővülés eredményeképpen 2022 végére a MÁK értékpapírszámlával rendelkező ügyféltábora meghaladta a 660 ezres létszámot.
A kliensek által legkeresettebb állampapír az inflációhoz kötött kamatozású Prémium Magyar Állampapír lett, melynek állománya közel 1300 milliárd forint értékben növekedett a kincstári ügyfelek körében. De ezen felül jelentősen megnőtt a rövidebb lejáratú Diszkont Kincstárjegyek népszerűsége is, melynek állománya több mint 600 milliárd forint értékben gyarapodott. Arra a kérdésünkre, hogy milyen tendenciát mutatnak az eddigi 2023-as számok, a MÁK válaszában hangsúlyozta: az ügyfélroham töretlen, sőt a bővülés dinamikája még a tavalyinál is intenzívebb volt 2023 első másfél hónapjában.
„A lakossági befektetők kezében lévő állampapír-állomány 420 milliárd forinttal nőtt a kincstári számlákon. A lakossági ügyfelek száma pedig 33 ezer fővel emelkedett, azaz a MÁK-ban értékpapírszámlát vezető ügyfelek száma már megközelíti a 700 ezret” – erősítette meg az intézmény.
A Magyar Államkincstárnak – mint írták – stratégiai célja a digitalizáció és az online értékesítés erősítése. Ezen a téren – az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-től kapott információk szerint – már korábban is
„E piacvezető szerepet a következő két mutatóval szoktuk mérni: egyrészt az elektronikus értékpapírszámla-nyitások számával, másrészt az e-tranzakciók mértékével” – közölték, emlékeztetve, hogy az online, ügyfélkapus bejelentkezéssel megvalósítható értékpapírszámla-nyitásra 2019 júniusa óta van lehetőség a MÁK-nál. Az online számlanyitások száma folyamatosan emelkedett a bevezetést követően, és 2022-ben már meghaladta a 38 ezret. Értékelésük szerint ennek jelentőségét az is mutatja, hogy minden harmadik értékpapírszámlát már ilyen módon nyitnak meg náluk. Az online csatornák – a Web-, a Mobil- és a TeleKincstár – népszerűségét pedig jól jelzi, hogy az ügyfelek a tranzakciók 79 százalékát ezeken a felületeken keresztül bonyolították az előző évben.
Jó ideje már a MÁK almegbízottjának számító Magyar Posta fiókjaiban ugyancsak lehet állampapírt venni – 2022-től Prémium Magyar Állampapírt és Bónusz Magyar Állampapírt is – és kincstári értékpapírszámlát nyitni. Ez a forma szintén egy közkedveltebb: összességében az elmúlt esztendőben a posta 130 milliárd forinttal növelte az általa hozott ügyfelek állampapír-állományát. A postahelyen nyitott kincstári értékpapírszámlák száma pedig 2022-ben megduplázódott, és meghaladta az 55 ezer főt.
Az államkincstár azt is elárulta a Mandinernek, hogy tavaly a Start-értékpapírszámlával rendelkező gyermekek száma 13 százalékkal, 33 673-mal emelkedett. A kincstár jelenleg több mint 307 ezer Start-számlát tart nyilván, melyeken a Babakötvényben tartott megtakarítás összege eléri a 210 milliárd forintot. A Babakötvénnyel kapcsolatos információkról a MÁK egy részletes infografikában tájékoztatta lapunkat.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán