A Transzparens Újságírásért Alapítvány azzal a céllal kérte fel a Nyelvtudományi Kutatóközpontot egy mesterséges intelligencián alapuló sajtóelemző modell kidolgozására, hogy számszerűsíthetővé lehessen tenni a médiával kapcsolatos folyamatokat, és kvantitatív módon tudják azokat feltérképezni. Ennek során egy olyan saját szoftvert hoztak létre, amelyet „megtanítottak” a politikai újságírás elemzésére – mondta Nagy Károly, az alapítvány menedzsere.
Így elemzi a sajtót a mesterséges intelligencia
A megalkotott, úgynevezett „szentimentelemző” eszköz képes megtalálni a szövegben lévő összefüggéseket, nyelvi jelenségeket. Yang Zijian Győző, a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa előadásában kifejtette: a szövegfeldolgozás elsajátítása után
a modellt először megtanították a tulajdonnevek – például személy-, helység és szervezetnevek – felismerésére, majd arra, hogy ezekről megmondja, az adott mondatban, szövegkörnyezetben pozitív, negatív vagy semleges köntösben jelennek-e meg.
A technológia arra is képes, hogy ezt skálázza, azaz hogy „megmérje”, mennyire pozitív vagy negatív az a kontextus, amelyben előfordul például valakinek a neve. Ugyanígy az egész cikkre nézve is meg tudja állapítani – egyfajta átlagként, aggregált értékként –, hogy összességében nézve milyen az „attitűdje”.
A szakember közölte, hogy a program jelenleg tesztelési fázisban van, várják a visszajelzéseket azzal kapcsolatban, hol ront a modell, milyen eseteket nem tud kezelni. Ezek beérkezése után elvégzik a finomhangolást, hogy „még jobban ki tudják szolgálni az igényeket”. Hozzátette, felmerült a „tartalomgenerálás-támogatás” lehetősége is, amely „segíthet a cikkírásban”.
Naprakész médiaelemzést tesz lehetővé a fejlesztés
„A főpolgármester alkalmatlansága ellenére megújul a Városliget a kormány támogatásával” – a Transzparens Újságírásért Alapítvány menedzsere ezt a mondatot hozta példaként az alkalmazás működésére, jelezve, hogy a korábbi szoftverek a főpolgármesterre nézve pozitívnak hozták ki ezt a szöveget. „A mienk azonban tudja, hogyan bontsa tulajdonnevekre, és ki tudja mutatni: ez a főpolgármesterre nézve negatív mondat” – magyarázta Nagy Károly, közölve:
a szoftverrel az alapítvány olyan médiaelemzési szolgáltatást tud majd végezni, amely a mesterséges intelligencia által biztosított eszközökkel naprakészen meg tudja mondani, hogy egy adott közéleti szereplő, téma mennyire pozitívan vagy negatívan jelenik meg a magyar sajtóban vagy egy konkrét sajtóorgánumban.
Kell-e félniük az újságíróknak a mesterséges intelligenciától?
„A kifejlesztett szentimentelemző nem a szavakon lovagol, hanem a szó környezetét vizsgálja, azaz megjelenik a szó viselkedési formája” – fogalmazott a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója, akit a kerekasztal-beszélgetésen megkérdeztek arról is, hogy az újságíróknak van-e félnivalójuk a mesterséges intelligenciától, különösen annak fényében, hogy az egyik nagy német kiadó már elkezdte használni a ChatGPT-t tartalomgyártásra. „Sajnálnám, ha értékes újságírók tűnnének el” – kezdte válaszát Prószéky Gábor, aki azonban úgy látja, ez a veszély nem fenyeget, legfeljebb a feladatok átalakulásával lehet számolni, és a mechanikusabb jellegű munkákat vehetik át az új szoftverek. Azonban a minőségi munkát végző újságíróknak szerinte nincs mitől tartaniuk.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt