A Skynet öntudatára ébred – ha máshonnan nem, a Terminator disztópikus jövőképéből ismerjük azt a szcenáriót, hogy mi történhet, ha a mesterséges értelem öntudatára ébred, és, nos, nem a legjobban alakulnak ezután a dolgok. De ami pár évtizede, sőt, pár éve még csak afféle sci-fi fantázia volt, az most már itt van velünk, kopogtat ajtóinkon (egyelőre csak átvitt értelemben), már használjuk is korai változatait – és
hogy hová vezet az egyre gyorsabb ütemű fejlesztés, az a kor egyik legnagyobb kérdésévé válik.
A Mandineren folyamatosan foglalkozunk a mesterséges értelem jelenleg is zajló fejlesztéseivel kapcsolatos hírekkel és azok háttereivel Az látszik, hogy amíg mi, hétköznapi emberek a ChatGPT-vel beszélgetünk egyre értelmesebben, vagy épp a Midjourney-vel készítünk egy gombnyomásra tematikus illusztrációt, vagy épp egyre élvezhetőbb zenéket generálunk az AI segítségével – addig a mesterséges értelem szakértői, fejlesztői, a terület vezető illetékesei a hurráoptimizmus helyett mintha hirtelen a vészfékre léptek volna. Ki óvatosabban, ki nagyon is hangosan kiáltja világgá aggodalmait a szerintük is egyre gyorsabban és egyre kevésbé kontrolláltan fejlődő technológia miatt.
Kedden nagyágyú szólalt meg a témában: Sam Altman, a ChatGPT-t fejlesztő Open AI cég vezérigazgatója Washingtonban az amerikai Szenátus előtt beszélt az új technológia lehetőségeiről és csapdáiról egyaránt.
Altman kifejtette:
a mesterséges intelligencia olyan történelmi jelentőségű találmány lehet, mint a nyomdagépek feltalálása
– de elismerte a potenciális veszélyeit is, áll a BBC tudósításában.
A tech guru szerint a mesterséges értelem elvehet bizonyos munkaköröket az emberektől, ezzel növelve a munkanélküliséget. „Hatással lesz a munkahelyekre, erről nagyon nyíltan akarunk beszélni” – jelentette ki Altman.
Arról is beszélt: az AI hatással lehet a demokrácia intézményeire is, például felhasználhatják azt célzott hamis információk terjesztésére is választások előtt. „Jövőre választások lesznek Amerikában, és ezek a modellek egyre jobbak lesznek.”
Altman szerint jó lenne, ha létrejönne egy olyan új állami szervezet, ügynökség, amely szabályozni tudná az iparágat - akár működési engedélyek kiadásával és szükség esetén visszavonásával is. Hozzátette: az ő cégét, az OpenAI-t is auditálhatnák független szervezetek.
„Azt gondoljuk, hogy a kormányok szabályozó beavatkozása kritikus fontosságú lenne,
hogy korlátozzuk az egyre erősebb technológia veszélyeit” – mondta az OpenAI-vezér.