Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke szerint jó lenne végre tudni, mit gondolnak az amerikaiak az ukrajnai magyarokat sújtó intézkedésekről, atrocitásokról.
David Pressman budapesti amerikai nagykövet a minap egy magyar-ukrán kapcsolatokról szóló panelbeszélgetésen – miközben ismét többször odaszúrt a magyar kormánynak – többek között azt mondta, hogy nagyon komolyan veszik az ukrajnai magyarokkal kapcsolatos aggodalmakat. Mint fogalmazott,
„Mondják el, hogy hogyan segíthetünk megoldani ezt a vitás kérdést szövetségesünk, Magyarország és szoros partnerünk, Ukrajna között” – üzente David Pressman.
Pedig ha az amerikai nagykövet valóban tájékozódna, hogy mi is a probléma az ukrán vezetés magyar kisebbséggel szembeni viselkedéséről, akkor talán nem kérdezné, hogyan segíthetnének.
Segítünk egy kicsit Pressman úrnak, milyen atrocitások, hátrányok érték, illetve érik a kárpátaljai magyar kisebbséget, nem csak a háború kitörése óta, hanem azt azt megelőző években is.
Nem is kell messzire mennünk, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nemrég találkozott uniós vezetőkkel az újabb jogfosztás miatt, amelynek lényege, hogy szeptembertől gyakorlatilag megszűnhetnek a nemzetiségi iskolák Ukrajnában.
Miközben 1300 magyarországi iskolában és óvodában fogadunk be Ukrajnából menekült gyerekeket és diákokat, aközben
– fogalmazott az ügy kapcsán Szijjártó.
Ahogy a külügyminiszter felidézte, 2015 óta Ukrajnában számos olyan jogszabály született, amelyek lépésről lépésre sértették meg és csökkentették az anyanyelvhasználathoz kapcsolódó kisebbségi jogokat.
Korábbi cikkünkben összefoglaltuk, hogy az ukrán vezetés hogyan csűrte-csavarta a 2017-ben elfogadott nyelvtörvényt, harmadosztályú állampolgárokká nyilvánítva az ottani magyarokat.
Az ukránok máskor ennél sokkal direktebbek voltak, tavaly ősszel a munkácsi városi tanács egyik napról a másikra távolította el a vár ikonikus Turul-szobrát, felváltva az ukrán címer háromágú szigonyával. A lépést – amelyet nem egyeztettek senkivel – még a város ukrán lakossága is elítélte.
De ez még nem volt elég, később a városban és a Munkácsi kistérség magyar falvainak közintézményeiről is eltávolították a magyar nemzeti zászlókat egy rendeletre hivatkozva.
A razzia betetőzéseként több, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséghez (KMKSZ) közel álló,
Arra is fordíthatna némi figyelmet az amerikai nagykövet, hogy mára mindennapossá váltak a kényszersorozások, Kárpátalján szabályos embervadászatokat tartanak a férfiak után. Az orosz-ukrán háborúban már számos kárpátaljai magyar vesztette életét. Kárpátaljáról származott az a katona is, akit az oroszok lefejeztek.
Pressman kijelentéseiről megkérdeztük Brenzovics Lászlót, a KMKSZ elnökét, aki lapunknak azt mondta: bár az amerikaiak gyűjtenek információkat a magyarokat ért atrocitásokról, voltak találkozások a korábbi ukrajnai amerikai nagykövettel, Marie Yovanovitch-al, de
A budapesti amerikai nagykövetségről is volt érdeklődés, azt azonban nem árulták el az amerikaiak, mi az álláspontjuk erről a kérdésről, elfogadhatónak tartják-e ezeket a magyarellenes intézkedéseket. Pedig ez lenne az első lépés – szögezte le Brenzovics László.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd