Hősök és kalandorok – Mesél a Fiumei úti sírkert – bemutatták Sal Endre legújabb könyvét
2022. december 05. 15:20
A sajtótájékoztatón hangsúlyozták: dolgoznak azon, hogy a temető kulturális térré váljon.
2022. december 05. 15:20
p
9
0
9
Mentés
Nemrég jelent meg Sal Endre író, újságíró, a Mandiner főmunkatársának negyedik kötete, amely a Fiumei úti sírkertben nyugvók közül 51 személy kalandos életútját mutatja be. A sajtótájékoztatóval egybekötött könyvbemutatón a szerző mellett részt vett Gyuricza Eszter, a Libri kiadóvezetője és Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója.
A Nemzeti Örökség Intézete központjában tartott tájékoztatón Gyuricza Eszter kiadóvezető gratulált Sal Endrének a legújabb kötetéhez, és köszönetet mondott az intézet segítségéért. Hangsúlyozta, hogy egy jó együttműködés keretében jött létre ez a kötet. Majd azzal folytatta,
Sal Endrének sikerült az, ami nagyon keveseknek: egy sírkertbe is képes ezekkel a történtekkel életet vinni”.
.
Azon dolgoznak, hogy a temető kulturális térré váljon
Móczár Gábor is megköszönte az együttműködést a kiadónak, és külön megköszönte, hogy kiemelte az „élettel teli sírkertet”. Felidézte, hogy Sal Endrével már jó pár évre visszanyúlik az együttműködés. A most megjelent kötet is „nagyon jól illeszkedik” abba a törekvésbe, amit 2021-ben az Intézet útjára indított. Sal kötetei által a nagyközönség közelebb tud kerülni azokhoz a történelmi személyiségekhez, akik a mintegy 56 hektáron elterülő Fiumei úti sírkertben nyugszanak. A főigazgató felhívta arra a figyelmet, „tudatosan dolgoznak azon, hogy a temető egy kulturális térré váljon”. A sírkert az irodalmi és színházi programokon túl tematikus sétákat is kínál a látogatóknak, de fontos az is, hogy az ott nyugvókról szóló érdekes történetek eljussanak azokhoz az érdeklődőkhöz is, akik nem tudják megoldani, hogy a sírkertbe személyesen ellátogassanak. A most megjelent könyv által olyat tudnak kínálni a látogatóknak, amit korábban nem kaptak meg. Az Intézet vezetője ezt követően hozzátette, bízik benne, hogy a Hősök és kalandorok nem az utolsó állomása ennek az együttműködésnek.
„Egy-egy ilyen kötettel a még a történelemoktatást is színesebbé lehet tenni”
Sal Endre a sajtótájékoztatón elmondta, hogy számára ennek a kötetnek a megjelenése „nagy ünnep”. A szerző felidézte, hogy a Librivel való együttműködése 2019-re nyúlik vissza, akkor kereste meg a kiadót a Mi, magyarok című könyvének ötletével, amelyet azóta már három másik követett. Sal itt ragadta meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjon mind a kiadónak mind Bárdos Zsuzsa szerkesztőnek, valamint a Nemzeti Örökség Intézetének, amelynek munkatársai elmondása szerint nyitottsággal és rugalmassággal álltak ehhez a munkához. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy „ez a könyv karácsonyi ajándéknak is nagyon jó, főként azoknak, akik szeretik azokat az önéletrajzokat, ahol a magánélet is kidomborodik”. Sal szerint egy-egy ilyen kötettel még a történelemoktatást is színesebbé lehet tenni.
Ízelítőként a jelenlévők és az olvasók figyelmébe ajánlotta többek között Erkel Lajos, Erkel Ferenc fiának, Jókai Róza, Jókai Mór fogadott lányának, valamint Petőfi István, Petőfi Sándor testvérének élettörténetét.
Kreatív csoportmunkán keresztül vinnék közelebb a történelmet a diákokhoz
Móczár Gábor kérdésre válaszolva elmondta, hogy aktív kapcsolatot tartanak fent az oktatási intézményekkel. A hosszabb távú terveik között szerepel, hogy a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program minél szélesebb körben ismertté váljon. Mint mondta, a tesztprogram értékelése nemrég megtörtént. Móczár elmondta, hogy bár a NÖRI-t a legtöbben a temetőiről ismerik, ők felelnek több mint nyolcvan nemzeti és történelmi emlékhely szakmai koordinációs feladatainak ellátásáért is. „Ezek az emlékhelyek potenciálisan alkalmasak arra, hogy össze tudjuk őket kapcsolni a történelemoktatással.
Jelenleg egy olyan programon dolgozunk, amely kreatív csoportmunkán keresztül hozná közelebb a diákokat a történelemhez és nemzeti hőseinkhez.
A célunk az, hogy jövőre egy olyan átfogó program készüljön a 12-18 év közötti korosztály számára, amely lehetővé teszi, hogy a fiatalok a tanulmányaik során eljussanak egy nemzeti vagy történelmi emlékhelyre, és ahol egy iskolai előkészítő munka után nyomkereső játékkal, filmkészítéssel, esetleg prospketusírással szerezzenek bővebb ismereteket az adott helyszínről”. Erre a rendhagyó feladatra a Nemzeti Alaptanterv évente két alkalommal biztosít lehetőséget. „A történelemtanárokat pedig csak buzdítani tudjuk arra, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel. Ennek egyik helyszíne lehet a jövőben a Fiumei úti sírkert. Az elmúlt két-két és fél hónapban mintegy 200 magyarországi iskola 5000 diákja próbálta ki öt különböző helyszínen ezt a tesztprogramot. Jelenleg összesítjük az eddigi tapasztalatokat. A célunk, hogy jövő tavasszal már egy koherens program álljon össze, amelyet be lehet majd illeszteni a tantervbe” – ismertette Móczár Gábor.
A sajtótájékoztatót követően a szerző exkluzív sétát tartott a könyvben szereplő személyek sírjainak felkeresésével a Fiumei úti sírkertben. A programon a sajtó jelenlévő képviselői mellett egy gimnáziumi osztály is részt vett.
Az elmúlt százhúsz évben öt államalakulathoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számít, ám a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.
A kínai szakértők szerint a könyv egyedülálló betekintést nyújt Magyarország történelmi örökségébe és modern stratégiájába, amelyet méltán neveztek „Kelet és Nyugat hídjának”.
„Nem tudtam mindenkinek elmondani, hogy ne haragudjatok, de akit láttatok a filmvásznon, az nem én voltam” – idézi fel a művész, akit a '80-as években Beri Ary-ként ismert Magyarország.Interjúnk.
No, erre a könyvre kíváncsi vagyok.
Négy rokonom is nyugszik ott, vajon hányat említ meg belőlük a könyv?
(Egy sem a munkásmozgalmi parcellában fekszik...).