Szuverenitás, identitás és a jogállamiság meghamisítása
Nyilvánvaló, hogy a nemzetállamot nem lehetett rendelettel egycsapásra eltörölni. Mathieu Bock-Coté írása.
Csak három hellyel előzzük a háborús jogrendben működő Ukrajnát a World Justice Project indexében. A rangosorra a Guardian hívta fel a figyelmet az OBT-ügyről szóló cikkében.
Magyarország vezető bírái védelmükbe vették két kollégájukat, akik szerint az államot támogató média teljes körű lejárató kampányt folytatott ellenük, miután találkoztak az amerikai nagykövettel. Az incidens újabb jele a magyarországi független igazságszolgáltatásra gyakorolt nyomásnak és az Orbán Viktor 12 éves miniszterelnöksége alatt megszilárdult állambarát média dominanciájának – írja az OBT-ügyről beszámolva a Guardian.
Október végén az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, David Pressman twitteren számolt be arról a tájékoztató jellegű megbeszélésről, amelyet a magyar Országos Igazságszolgáltatási Tanács két tagjával, Vasvári Csabával és Matusik Tamással folytatott. Vasvári a Guardiannek nyilatkozott: „Nem két bíróként vettünk részt ezen a találkozón, hanem az alkotmány által létrehozott testület, az országos bírói tanács képviselőiként”,
Az Origo lemondásra szólította fel Vasvárit és Matusikot, azt állítva, hogy veszélyeztették bírói függetlenségüket, míg egy másik kormánybarát oldal, a Pesti Srácok arról számolt be, hogy hivatali visszaélés miatt vizsgálat indulhat ellenük – számol be a balliberális brit lap.
Cikkükből az is kiderül, hogy Magyarország 140 ország közül a 73. helyre esett vissza a jogállamiságot vizsgáló nemzetközi rangsorban. A World Justice Project, egy washingtoni székhelyű NGO, Kazahsztán, Grúzia és Koszovó mögé sorolta Magyarországot 2022-es, nemrég megjelent indexében. Érdekes, hogy a háborús jogrendben működő Ukrajnát is csak három hellyel előzi hazánk. Az index egyébként azt méri, hogy a kormány hatalmát mennyire ellenőrzik és tartják számon független intézmények és a szabad sajtó.
A rangsor itt érhető el.