„Anyukája meghalt, apukája pedig harcol a fronton”
Az ukrán származású magyar hölgy megrázó történeteket mesél arról, amit a menekültektől hallott: „Amikor egy 8 éves kislány kezdi el mesélni, hogy 20 napot a pincében töltöttek, ki sem tudtak jönni, utána pedig 4 napon keresztül utaztak a nagymamájával, mert anyukája meghalt, apukája pedig harcol a fronton…akkor nehéz megszólalni, nehéz bármit is mondani.” Liliána azt mondja:
tragédia minden ember sorsa, aki háborúból menekülni kényszerült
vagy megcsapta a háború szele; és különösen fájó, hogy gyermekek is áldozatává válnak ennek a szívszaggató, tragikus helyzetnek lelkileg és fizikailag is.
Hogy mi lesz a menekültek jövője? Milyen arányban akarnak letelepülni, nyelvet tanulni, dolgozni Magyarországon? „Sokan, nagyon sokan szeretnének visszatérni az otthonukba, a szülőföldjükre. Csak kérdés, hogy mikor tehetik ezt meg, és meg lesz-e még az otthonuk. Vannak, akik azért maradnak Magyarországon, mert várják, hogy mielőbb visszatérhessenek Ukrajnába, és ezért nem akarnak messzebb menni a szülőföldjüktől. Pedig a magyar segítségnyújtás ellenére nagyon nehéz dolguk van. Nem csak az átélt traumák miatt, hanem azért is, mert nem tudják, hogy meddig tart még a háború, folyamatos bizonytalanságban vannak, és közben látják, hallják a híreket a pusztításról, a halottakról.”
Liliána a problémákkal kapcsolatban hangsúlyozza, hogy nyelvi nehézségek is vannak, hiszen a magyar és az ukrán nyelv elég távol áll egymástól, így sokan eleve inkább egy szláv nyelvű országba menekültek. Viszont azok, teszi hozzá,
akikkel itthon találkozott, ők mind nagyon hálásak Magyarországnak,
a magyar embereknek, hogy ilyen önzetlenül segítenek nekik már az első napoktól kezdve.
A fegyverszállítás, az orosz gáz és a sztereotípiák
Arról, hogy Magyarország nem szállít fegyvereket a közös határon át és nem állítják le az orosz gáz vásárlását, valamint arról, hogy az ukrán kormány milyen stílusban reagál minderre, Lilianának megvan a saját véleménye: Szerinte a politika, politikai kommunikáció egy külön szakma, mondhatni külön műfaj, és a politikusok a meggyőzés különféle eszközeivel élnek már évszázadok óta, mindamellett, hogy képviselniük kell a választóik akaratát is. Ezt tetézi, hogy jelenleg a hagyományos mellett hibrid háború is zajlik, ezért sok minden nem is úgy jelenik meg a neten, ahogy valóban elhangzott, mondja.