Stumpf ezután a „Ti mindent megtettetek?” kérdéssel ütötte tovább a vasat, utalva arra is, hogy az ügy majdnem elhasalt, és az aláírások jó része az utolsó napokban érkezett be. Felvetette azt is, hogy Lengyelországból – ahonnan mindig sok ezren érkeznek Orbán Viktor ünnepi beszédeire – mindössze pár száz aláírás jött, majd arra kérte Bayert, hogy „izzítsa be” lengyel kapcsolatait.
„Bár 40 ezer lengyelt nem ismerek, de beizzítom lengyel barátaimat”
– mondta a publicista, aki ezután megemlítette, hogy a Partiummal együtt tágabban vett Erdélyben élő 1,2 millió választójogú magyar közül is csak a töredéket sikerült elérni a kérdéssel. A számháborút Stumpf zárta le azzal, hogy ez nem egy racionális, hanem érzelmi kérdés, amelyet azért kell minél több embernek támogatni, hogy megmeneküljünk a „nagy szégyentől”, és ne adjunk „hivatkozási alapot” a románoknak azzal, hogy még a kellő számú aláírás összegyűjtése sem megy. Ezt megerősítve a műsorvezető hozzátette: a magyarországi kampány sem áll le, a cél a kétmillió aláírás elérése.
Erdélyi románok, lobbimunka és a 72 gender
Stumpf azzal folytatta, hogy a sikeres befejezéssel is csak annyit lehet elérni az EU-nál, hogy foglalkozzon a kérdéssel, döntésre – kiváltképpen a pozitív döntésre – nem kötelezhetőek az európai „honatyák”. Szerinte ennek oka, hogy az Unió is nemzetállamokból áll, amelyeknek szintén megvannak a saját nemzeti kisebbségeik. „Ez nem egy népszerű ügy az EU-ban” – húzta alá Bayer is, aki rámutatott a „Románia egy és oszthatatlan nemzetállam” kifejezést az alkotmányba beleíró Ceausescu, és a saját kisebbségeiket eltüntető francia jakobinusok közötti párhuzamra, hozzátéve, hogy
„se a britek, se a spanyolok nem nagy barátai a saját kisebbségeiknek”.
A kissé pesszimistává váló hangulat miatt Virághalmy Sarolta megkérte a feleket, hogy mondjanak „valami jót”. Stumpf a múltra és a jelenre tekintve a kialakuló nemzeti egységet emelte ki – amelyből csak a DK hiányzik. „A jövőre nézve akkor lehet sikereket elérni – mondta – ha az erdélyi románok összefognak az erdélyi magyarokkal”, aminek „se Bukarest, se Brüsszel nem tudna ellenállni”. Szerinte ez – bár tényleg kicsi a realitása – nem teljesen elképzelhetetlen, ugyanis Erdély jóval többet fizet be a közös büdzsébe, mint amennyit visszakap, ami szúrja az ottani románok szemét is.