Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A Civil Liberties Union for Europe nyílt levélben fordult az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Tanács elnökeihez azért, hogy töröljenek egy javaslatot a készülő szerzői jogi irányelvből, ami szerintük online cenzúrát tesz lehetővé.
Több tucat emberi jogokat védő szervezettel közösen, a Civil Liberties Union for Europe(Liberties) nyílt levélben fordult hétfőn az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Tanács elnökeihez azért, hogy töröljenek egy javaslatot a készülő szerzői jogi irányelvből, ami szerintük online cenzúrát tesz lehetővé. – írja az Index.
Éppen most zajlik a javaslat első olvasata az Európai Parlamentben és a Tanácsban, a héten szavaz róla az Európai Parlament jogi bizottsága. Most alakítják ki az európai intézményekben a digitális közös piac szabályait, amelyektől azt várja az Európai Bizottság, hogy növelje az EU versenyképességét a digitális piacon.
A javaslatban egy cenzúrát lehetővé tévő szűrő alkalmazását írják elő, ami gyakorlatilag minden olyan online platformra vonatkozna, amelyen a felhasználók maguk tölthetnek fel tartalmakat. Minden online szolgáltatásra kiterjedne a tervezet. Videomegosztókra, blogszolgáltatókra, közösségi oldalakra, online piacterekre és zeneszolgáltatókra. A tervezet a nyílt levél aláírói szerint nemcsak a korábban elfogadott e-kereskedelmi irányelvvel, de magával az Európai Unió Alapjogi Chartájával is ellentétes. A javaslat olyannyira túlzó hatású, hogy eddig még a gyűlöletbeszéd és a terrorizmus visszaszorítása érdekében sem döntöttek hasonló szűrő alkalmazásának kötelezettségéről.
Belgium, Csehország, Finnország, Hollandia, Írország, Magyarország és Németország már kifejezték kétségeiket a javaslattal kapcsolatban. A tiltakozók szerint a javaslat sérti a szólásszabadsághoz való jogot, amelyet az EU az alapjogi chartájában biztosít és mérhetetlen jogi bizonytalanságot okozna ha a javaslat privatizált cenzorrá avatna valamennyi online szolgáltatót.