Ha vita áll fenn az Európai Bizottság és Lengyelország között, az csak jogi természetű lehet – vélekedett Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős uniós biztos az Országgyűlés európai ügyek bizottságának hétfői budapesti ülésén.
Hozzátette: korábban is ez volt az álláspontja, és ez is marad. Lengyelország nincs szégyenpadon, sok más tagállamnak is van vitája jogszabályokkal kapcsolatban az Európai Bizottsággal – mutatott rá Navracsics Tibor. Megjegyezte azt is: a bizottság Lengyelországgal folytatott vitája nem lépte át a tárgyilagosság határait. Ha egy ország része az uniónak, olyan jogszabályokra van szükség, amelyek lehetőség szerint összhangban állnak az uniós joggal – mondta, hozzátéve, ebben az ügyben is azt kell értékelni, hogy van-e ütközés a közösségi joggal.
Navracsics Tibor mindezt Bana Tibor, a bizottság jobbikos alelnökének kérdésére mondta el, miután a képviselő közölte: Lengyelországot szégyenpadra ültették, és pártja határozattan kiáll az ország mellett. Bana Tibor úgy látja, az uniós biztosnak a magyar érdekek megjelenítésére nyílhatott volna lehetősége az ügyben.
„A tagállamok nem hajtják végre, amiben megállapodtak”
Hörcsik Richárd (Fidesz), a bizottság elnöke és Józsa István (MSZP) a migrációs válsággal kapcsolatban kérdezték a biztost. Hörcsik Richárd hangsúlyozta: miközben minden európai vezető közös megoldást sürget, nem sok eredmény látható az ügyben. A magyarok joggal várják a bizottságtól, hogy időben lépjen, hiszen a halogatás miatt még több bevándorló érkezik – mondta. Józsa István ugyanakkor azt firtatta, milyen európai következményei lehetnek a magyar álláspont szerinte menekültellenes kiélezésének.
Navracsics Tibor válaszában elmondta: nem az a helyzet, hogy a Bizottságnak túl kevés javaslata lenne, hanem az, hogy a tagállamok nem hajtják végre, amiben megállapodtak. A Bizottság csaknem egy éve dolgoz ki javaslatokat, de ezek megvalósításához együttműködésre lenne szükség – közölte. Véleménye szerint ha kicsit lecsillapodik a bevándorlási hullám, előtérbe kerül az integráció, és ebben nagy szerephez juthat a területéhez tartozó oktatás és kultúra.