Importált bűnözés: bevándorló erőszaktevőket fogtak az Egyesült Államokban
Mindezt Massachusettsben, amelynek kormányzója már korábban közölte, nem működik együtt Trumppal a kitoloncolásokban.
Európai polgári kezdeményezést indítana az Európai Humanista Föderáció nevű szervezet annak érdekében, hogy indítsanak a 7. cikk alapján eljárást Magyarország ellen a migránskrízis kezelése miatt. A kezdeményezés keretében egymillió aláírást kell összegyűjteni legalább hét tagállamból, de ez nem köti a Bizottságot.
Az Európai Humanista Föderáció nevű szervezet aláírásgyűjtésbe kezdene, hogy megbüntessék Magyarországot. Azt akarják elérni, hogy alkalmazzák Magyarországgal szemben az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkét. Ez a cikk az Unió alapértékeinek (köztük a jogállamiságnak) a sérelme esetén egy háromlépcsős eljárás végén végső soron lehetővé teszi, hogy egy tagállam bizonyos jogosultságait felfüggesszék. Például lehetséges a szavazati jog időleges megvonása a Tanácsban, azonban az eljárás semmilyen körülmények között nem irányul az EU-tagság felfüggesztésére vagy megvonására. A 7. cikk alkalmazását normális esetben egyébként az Európai Bizottság, a tagállamok harmada, vagy az Európai Parlament kétharmados többsége kezdeményezheti.
A szervezet az európai polgári kezdeményezés eszközével akarja a 7. cikk alkalmazását elérni. A kezdeményezés lényege, hogy ha egy indítványt egymillió uniós polgár aláír legalább hét tagállamból, akkor a Bizottságnak meg kell fontolnia, hogy intézkedik a téren, azonban nem köteles a kezdeményezésnek megfelelően cselekedni. Egyelőre még az se biztos, hogy befogadják a kezdeményezést, és elindulhat az aláírásgyűjtés: a befogadhatóságról november végére születik majd döntés.
Az Európai Humanista Föderáció a kezdeményezés honlapján emlékeztet, hogy 2012 óta az EU intézményei többször szót emeltek az Orbán-kormány „autoriter intézkedései” ellen. Hozzáteszik: az utóbbi időben a magyar hatóságok „elfogadhatatlan módon” kezelik a migránskrízist, és ezek az intézkedések befolyásoltak olyan más tagállamokat is, ahol még szintén „törékeny a demokratikus kultúra”.
Október elején egyébként a Fidesz új frakcióvezetője, Kósa Lajos is beszélt az európai polgári kezdeményezés lehetőségéről azzal kapcsolatban, hogy ezt az eszközt a menekültkvóták ellenében is be lehetne vetni – emlékeztet az EUrologus.