Diószegi István kemény bírálatban részesíti Ungváry Krisztiánt. Sajnos cikke olyan sok pontatlanságot, tárgyi tévedést tartalmaz, hogy egyébként megfontolásra érdemes gondolatainak hitelét kérdőjelezi meg. Az általa idézett cikkem nem esszé, a Századokban (2014/1. 183-200.) könyvrecenzióm jelent meg, és a címe nem „Végső képtelenség”, hanem „Végső döntésképtelenség” volt. Recenziómban megbíráltam a Kádár Gábor – Vági Zoltán szerzőpáros „Végső döntés. Berlin, Budapest, Birkenau, 1944.” (Jaffa Kiadó, Budapest, 2013.) c. könyvét, melyben a szerzők azt állítják, egyetlen forrásra, az egyébként csak általuk látott, sehol nem publikált, így nem is ellenőrizhető Endre László-féle határidőnaplóra hivatkozva, hogy a magyar holokauszt legfontosabb döntését Endre és Eichmann 1944. április 22-én hozta. Ekkor és ők ketten, Endréék szentkúti birtokán döntötték el, hogy valamennyi zsidót deportálják Magyarországról. Ilyen horderejű döntést nem lehet belügyi államtitkári, illetve SS alezredesi szinten meghozni, ez Hitler, Horthy, Sztójay, Himmler stb. hatásköre volt, Eichmann és Endre legfeljebb lelkes végrehajtók voltak.
Diószegi István meglehetősen könnyű kézzel bánik az adatokkal, dátumokkal és tényekkel. Magyarországon a sárga csillag viselését előíró rendelet nem április 7-én jelent meg, hanem március 31-én, és április 5-től kellett a hat éven felüli zsidóknak lakásukon kívül, felső ruházatukon, a bal mellrészen 10X10 centiméteres, kanárisárga csillagot viselniük. Nem május 16-án, hanem május 14-én indultak el az első deportáló szerelvények.
Endre nem elhatározta, hogy április 24-én vidéki szemleútra indul, őt Sztójay, valószínűleg Horthy utasítására, kiküldte az első gettók, gyűjtőtáborok megszemlélésére.
Diószegi hol április 14-et, hol április 17-et ír azzal kapcsolatban, hogy mikor is beszélgetett Endre és Baky a deportálásokról. Egyébként ez teljesen érdektelen, mert jó másfél évvel később, már az ÁVO fogságában honnan is emlékezhettek volna ilyesmire pontosan.
Ferenczy László csendőr alezredes nem csak regisztrálta a vonatokat, komoly szerepe volt a vidéki zsidóság gettókba, gyűjtőtáborokba terelésének, majd deportálásuknak a megszervezésében. Igaz, hogy nem tudott jól németül, de ennek a „munkának” az elvégzéséhez elsősorban magyarul kellett tudnia. Ráadásul volt egy németül kiválóan beszélő segédje, Lullay László csendőr százados. Ha Diószegi Istvánt érdekli, hogy Ferenczy mit csinált 1944-ben, javaslom, hogy olvassa el Molnár Judit: „Csendőrtiszt a Markóban. Ferenczy László csendőr alezredes a népbíróság előtt.” (Scolar Kft. Kiadó, Budapest, 2014.) c. könyvét. Ebben többek között az 1944-es Ferenczy-féle „napi jelentések” is teljes terjedelmükben, lábjegyzetekkel szerepelnek.