Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
A nyáron hozta nyilvánosságra a magyar és a görög szélsőjobbra koncentráló jelentését a Human Rights First, amelyben az emberi jogi szervezet konkrét javaslatokat tett az amerikai kormánynak arra, hogy miként kezelje a helyzetet. A jobbikos Gyöngyösi Márton már akkor szót emelt a jelentés ellen, aminek sok elemét valóban meg is lépte az amerikai kormány.
A Human Rights First nevű amerikai jogvédő szervezet augusztusban tette közzé a jelentését, amely a magyar és a görög szélsőjobboldali pártokra koncentrált. A jelentésben javaslatokat is tettek Washingtonnak arra, hogy mit lépjen meg Magyarországgal kapcsolatban. Ezek egy részét valóban meg is lépték – írja az Index.
Gyöngyösi Márton már augusztusban szót emelt a jelentés ellen. Mint mondta, Amerikában program készült arra, hogy „a titkosszolgálatok, a külföldről fizetett civil szervezetek és az úgynevezett független sajtó segítségével, miként kell megregulázni és visszaterelni a neoliberalizmus útjára Magyarországot”.
Az Index úgy tudja, hogy a HRF jelentésének egyik szerzője korábban Hillary Clinton szövegírójaként dolgozott, és a szervezet egyébként is nagyon jó kapcsolatot ápol a demokrata adminisztrációval.
A jelentés szerzői azt szorgalmazták, hogy az amerikai kormány alkosson stratégiát a demokrácia magyarországi hanyatlásának kezelésére. A dokumentumot augusztus közepén publikálták, augusztus végén pedig már közleményt is adott ki a nagykövetség a német megszállás emlékműve kapcsán. A jelentés kifejezetten javasolta, hogy ebben a kérdésben is lépjen fel Amerika.
A javaslatok között szerepelt az is, hogy az amerikai ügynökségek állítsanak össze anyagokat a magyar politikai és üzleti vezetőket érintő korrupciós ügyekről. Ezt láthatóan meg is tették: a kitiltási botrány egészében erről szól, és az összeállított anyagról tanúskodik az Orbán által fecninek nevezett, a külügynek átadott anyag is.
A szervezet a civilek melletti kiállást is javasolta, amit Obama meg is tett a Clinton Globális Kezdeményezés rendezvényén mondott beszédében, külön kiemelve Magyarországot, mint a civilek elnyomásának egyik példáját.
A jelentésből kiderül, hogy a HRF inkább politikai nyomásgyakorlásra építené Washington magyar politikáját, a titkosszolgálatoknak pedig csak azt a feladatot adná, hogy feltérképezze a Jobbik állítólagos iráni és orosz finanszírozását – írja az Index. A portál szerint a HRF jelentése eredetileg a szélsőjobboldalra koncentrált volna, de Orbán tusványosi beszéde miatt a kormány politikája is fókuszba került.