Döbbenetes, hogy miért tapsoltak a tiszások az Európai Parlamentben
Dömötör Csaba szerint a magyar–lengyel barátság jóval fölötte van a Donald Tusk–Magyar Péter barátságnak.
Ha az amerikai hatóságok nem fedik fel bizonyítékaikat egyes magyar állampolgárok korrupció miatti kitiltása kapcsán, akkor nyilvánvalóan provokációról van szó – fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője az ATV vasárnap esti műsorában. Ugyanebben a műsorban André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője azt mondta: a bizonyítékok egy része nyilvánosan rendelkezésre áll, elég a trafikügyre gondolni.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője arra kérte az amerikai hatóságokat, hogy ismertessék bizonyítékaikat a korrupciógyanúra hivatkozva meghozott beutazási tilalommal kapcsolatban, ellenkező esetben szerinte nyilvánvalóan provokációra kell gondolni az ügyben. A kormánypárti politikus erről az ATV Szabad szemmel című vasárnapi műsorában beszélt.
Arra a felvetésre, hogy a Fidesz vasárnapi kampányértékelőjén tartott beszédében Orbán Viktor miniszterelnök nem reagált az ügyre, Rogán Antal azt mondta: valószínűleg azért nem tért ki rá a kormányfő, mert hozzá hasonlóan ő sem tudja eldönteni, hogy „ez most vicc, vagy komoly”. Mert ha komoly, akkor érdemes lenne a nyilvánosság elé tárni a tényeket – tette hozzá.
Mint fogalmazott, ha amerikai részről nem hangzanak el nevek, és nem hangzanak el „az úgymond hitelt érdemlő bizonyítékok”, akkor „az embernek el kell gondolkodnia, hogy itt most valójában miről van szó”, elképzelhető ugyanis, hogy „itt valami nem stimmel”. Az intézkedésről nem voltak előzetes információik, arról a nyilvánossággal egy időben értesültek – közölte.
A politikus arra is reagált, hogy sajtóhírek szerint az Egyesült Államok a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökét és más NAV-osokat is beutazási tilalommal sújtott. Rogán Antal az ügy egyik – szerinte lehetséges – magyarázataként kifejtette: a NAV vonta meg a norvég civil alap magyarországi lebonyolítója, az Ökotárs Alapítvány adószámát, márpedig Norvégia az Egyesült Államokban a Clinton-alapítvány fontos támogatója, a Clinton-alapítvány pedig fontos a demokratáknak, és most a demokraták vannak kormányon az Egyesült Államokban. Hangsúlyozta azonban, szeretné, ha nem ez lenne a magyarázat, de ez csak akkor derül ki, ha az Egyesült Államok előtárja információit.
A műsor következő vendége André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője volt, aki ezzel kapcsolatban leszögezte: nincs semmi ilyen kapcsolat, ez az ügy egész egyszerűen arról szól, hogy adott személyek, akik korrupcióban részt vesznek, nem utazhatnak be az Egyesült Államokba. Hozzátette: az Egyesült Államokba való beutazás tiltása az Egyesült Államok és az adott személy közötti ügy. Elmondta: ezeket az ügyeket általában nem hozzák nyilvánosságra, mivel naponta több embertől is megvonják a beutazás lehetőségét. A konkrét esetben azonban október 6-án tájékoztatták a magyar külügyi tárcát arról, hogy bizonyos kormányzati tisztviselők nem utazhatnak az Egyesült Államokba, mert a korrupcióval kapcsolatos elnöki rendelkezés hatálya alá esnének.
A diplomata kitért arra, hogy a tájékoztatás a külügyi tárcának szólt, nem kérték, hogy a kormányzat bármit tegyen ebben az ügyben, azt viszont jelezték, hogy az érintettekkel felveszik a kapcsolatot. Konkrét neveket a külügyi tárcával nem közöltek. Az ügyvivő felidézte: egy héttel később a tárca azt kérte tőle, hogy menjen be a minisztériumba és részletesen számoljon be az ügyről. Ekkor Szijjártó Péterrel beszélt, akinek ugyanezt a tájékoztatást adta.
André Goodfriend szerint a beutazási engedélyről nem kell konzultálni, az minden állam szuverén döntése. A beutazási tilalom indokaként felhozott korrupciógyanúval kapcsolatban arra a kérdésre, hogy csak a sajtóból tájékozódnak-e, vagy más forrásokból is, azt mondta: döntésüket nem arra alapozzák, hogy a sajtóban mi szerepel. Ugyanakkor megjegyezte, hogy számos információ nyilvánosan rendelkezésre áll. Erre példaként említette a dohánykoncessziós szerződéseket, illetve az adóhatóság volt munkatársának korrupcióra vonatkozó figyelemfelhívását.
Arra a kérdésre, hogy kormánytisztviselőkről vagy kormánytagokról van-e szó, azt mondta: számukra kormányzati tisztségviselő a kormányablaknál ülő tisztviselőtől a miniszterelnökig bezárólag mindenki.
A Polgári Platform közben New Yorkba hívta vacsorázni a kitiltással hírbe hozott magyarokat, hogy így tisztázzák magukat. „A Polgári Platform mély megdöbbenéssel értesült arról, hogy több ismert közéleti szereplőt, köztük az adóhivatal elnökét és a miniszterelnök tanácsadóját korrupció vádja érte, ráadásul olyan körülmények között, hogy nehezen tudják megvédeni magukat. Mi nevezett személyekről semmi ilyesmit föl nem tételeznénk” – idézi a közleményt az Index. A Polgári platform ezért az érintetteket New Yorkba hívja egy vacsorára, hogy így tisztázhassák magukat. „Az érintett közszereplőkkel a Polgári Platform az időpont véglegesítése érdekében, a média segítségét is kérve, további egyeztetésbe kezd. Bízunk abban, hogy ezzel a lépéssel segítjük az ügy tisztázását, a beutazási tilalomról szóló magyarellenes rémhírek csattanós cáfolatát” – olvasható a közleményben.
A Polgári Platformot 2013-ban alapították volt parlamenti képviselők, közélet szereplők. Az alapítók közt van Kerék-Bárczy Szabolcs jelenleg DK-s politikus, Kukorelly Endre író, költő, korábbi LMP-s képviselő és Nehéz-Posony Márton ügyvéd.