A baloldali érzelműnek vagy szocialista szavazónak nevezett tábor akkor, 2008-ban hitte el először nekünk, hogy az ő oldalukon állunk – hangsúlyozta Balog Zoltán, Nemzeti önismeret és emberi erőforrás címen tartott előadásában. A miniszter szerint, a baloldali érzelmű emberek megbizonyosodtak arról, hogy nem egy úri, „elit Magyarországot” akarnak, ahol szégyellni kell magukat. Véleménye szerint, nem lehet felelőssé tenni azokat, akiknek az életéből, neveltetéséből kimaradt a nemzeti tudat.
„Az a felelősségünk és kötelességünk, hogy pótoljuk ezt náluk” – tette hozzá.
A miniszter fontosnak nevezte a nemzeti önismeretet. Hozzátette azonban, ha mindent nemzetinek nevezünk, anélkül hogy „ennek a belső tartalmát tisztáznánk, elkezdünk maszatolni”, nem lesznek világosak a határok. Ennek kapcsán megjegezte, hogy „a nemzeti az, ami ma Magyarországon a különös, az emberi meg az, ami általános”, és ezzel indokolta, hogy hivatalba lépésekor megváltoztatta a minisztériuma elnevezését. Hozzátette, hogy a „különös” azoknak az embereknek a közössége, akik tudják, hogy hova tartoznak, tudják, hogy miért tartoznak oda.