A vízkincs egyszerre előny és felelősség Győri Enikő szerint

2013. szeptember 11. 13:23

A vízkincs egyszerre jelent előnyt és felelősséget Magyarországnak ‒ mondta Győri Enikő EU-ügyekért felelős külügyi államtitkár a Duna vízgyűjtő-gazdálkodásáról szóló kétnapos nemzetközi konferencián szerdán Budapesten.

2013. szeptember 11. 13:23

Az EU Duna Régió Stratégia (EUDRS) és a Magyar Tudományos Akadémia közös tanácskozásán az államtitkár kifejtette, hogy a magyarokat különösen erős kapcsolat fűzi a vízhez, mivel az ország bővelkedik ebben a természeti erőforrásban. Ez a bőség magában hordozza az előnyt és a felelősséget egyszerre: előny, mivel a friss víz a világ növekvő népességének egyre értékesebbé váló természeti kincse, és felelősség, mert ezt az előnyt csak a fenntartható fejlődést és a jövő generációt szem előtt tartva használhatjuk ki ‒ fogalmazott.

Győri Enikő hozzátette: a vízügyi együttműködést tovább kell fejleszteni a szomszédos országokkal, hogy a régióban egyre gyakoribbá váló környezeti kihívásokat, mint az aszály vagy az árvizek közösen lehessen kezelni. Kitért arra is, hogy az EUDRS-t- amely a Duna vízgyűjtő területéhez tartozó régiók és országok makroregionális fejlesztési stratégiája és akcióterve ‒ 2011-ben éppen a soros magyar EU-elnökség alatt fogadta el az Európai Bizottság. A 14 ország részvételével megtartott konferencia eredményeit felhasználják majd az október 8-11. közötti budapesti vízügyi csúcstalálkozón ‒ mondta Győri Enikő.

Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár szerint a víz különleges bánásmódot és védelmet érdemel, folyamatos kezelést és gazdálkodást igényel. Hozzátette: a világ vezető politikusai szerint a földön felmerülő konfliktusok túlnyomó része a vízhiányra vezethető vissza. A klímaváltozás és az egyre növekvő népesség ennek az erőforrásnak a hiányához vezet ‒ mutatott rá. A vízgyűjtő-gazdálkodás nem ismer földrajzi vagy politikai határokat, ahogy az árvíz vagy az aszály sem a Duna mentén. Az ipari létesítmények elégtelen működése, az alacsony kormányzati támogatás vagy az ismerethiány mind olyan, a környezetvédelmi célkitűzések megvalósulását akadályozó tényezők, amelyek nehezen kezelhetőek ‒ mondta Illés Zoltán.

Németh Tamás, az MTA főtitkára megnyitó beszédében hangsúlyozta: a tanácskozás célja, hogy tudományos módszereket dolgozzon ki a Duna Régió Stratégia vízügyi része végrehajtásának elősegítésére. A környezet állapotának megőrzése érdekében kiemelten fontosnak nevezte a Duna menti országok közötti jó együttműködést.

Medgyesy Balázs, a Duna Régió Stratégiáért felelős kormánybiztos rámutatott, hogy a vízügyi együttműködés nemzetközi évében rendezett konferencián a Duna vízgyűjtő-gazdálkodását makroregionális összefüggésben tárgyalják. A vízgyűjtő gazdálkodás fontosságát nem kell külön hangsúlyozni: az ismétlődő árvizek történelmi városokat pusztítanak el a Duna mentén, ami nemcsak anyagi kárt okoz, hanem a lakosság jólétére is hatással van ‒ tette hozzá.

A kétnapos konferencián előadóként részt vesznek a régió illetékes kormányzati vezetői, az Európai Bizottság regionális fejlesztésekért és vízügyekért felelős igazgatóságainak magas szintű vezetői, a vízgyűjtőkkel foglalkozó nemzetközi szervezetek vezetői és szakemberei, régiós és partnerszervezetek vezető kutatói és konzorciumai.

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. szeptember 11. 18:37
Meg az E adalék nélküli élelemhez!
gfischer
2013. szeptember 11. 15:34
Bemásolt írás. Az Európai Bizottság asztalán egy olyan irányelv előkészítése zajlik1, amely az ivóvizet is a tőke szabad áramlásának körébe vonná és a közszolgáltatások privatizációjára kötelezné a tagállamokat. Az ivóvíz közjószág és stratégiai erőforrás, amit az ENSZ 2010 óta emberi jogként is elismer. Az egészséges ivóvízhez jutás az ember természet adta joga, mert nincs ember, aki víz nélkül élne, ezért a víz nem tőke és nem is lehet üzlet tárgya. A Váralja Szövetség szerint az ivóvízzel való gazdálkodás minden formája a helyi közösségeket illeti meg. Nagy veszély fenyegeti ma az európai közösségeket – köztünk hazánkat is – az ivóvíz liberalizációjának napirendre kerülése által. A Váralja Szövetség ezért csatlakozik a „Water is a Human Right” európai polgári kezdeményezéshez, és támogatóit is arra kéri, hogy aláírásukkal erősítsék a vízprivatizáció megakadályozását célzó folyamodványt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!