Lázár János olyan ajánlatot tett Karácsony Gergelynek, amilyet Magyarországon még sohasem láttunk
„Egy csekk és más semmi: rajta 5000 milliárd” – írja a miniszter.
A párt szerint erre azért van szükség, hogy kiderüljön, milyen konkrét ok miatt döntött a kormányzat Ramil Sahib Safarov azeri katonatiszt kiadatása mellett.
Az LMP továbbra is azt kéri, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága vegye napirendre Ramil Safarov kiadatásának ügyét. Erre azért van szükség, hogy kiderüljön, milyen konkrét ok miatt döntött a kormányzat az azeri katonatiszt kiadatása mellett – mondta a bizottság keddi ülését követően Mile Lajos. A politikus hivatkozott arra, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, a nemzetbiztonsági bizottság előtti keddi meghallgatásán „hitet tett” a testület súlyának növelése mellett. Az LMP ennek alapján arra kéri a kormányt és a kormánypárti képviselőket, hogy cselekedjenek az államtitkár ígérete szerint és vegyék napirendre Ramil Safarov azeri katonatiszt kiadatásának ügyét – közölte.
Szavai szerint egy zárt ülésen be lehetne mutatni, hogy milyen megfontolások vezették a kormányt az ügyben és milyen kockázatokat rejt a kiadatás. A nemzetbiztonsági bizottságnak azt is meg kellene ismernie, hogy a kiadatás előtt a kabinet milyen egyeztetéseket folytatott a magyar titkosszolgálatokkal, történt-e tényleges kockázatelemzés, illetve felkészültek-e az esetleges atrocitások megelőzésére. A képviselő arra is kíváncsi lenne, hogy a szakszolgálatok egyeztettek-e külföldi partnereikkel illetve az örményekkel. Mile Lajos emlékeztetett arra, hogy a bizottság napirendjén már kétszer is szerepelt a téma, de Kocsis Máté (Fidesz) javaslatára a kormányzó többség azt levetette. A politikus hangsúlyozta, tették ezt annak ellenére, hogy az esetet korábban tárgyaló külügyi bizottságban felvetődtek olyan kérdések, amelyek indokolják a nemzetbiztonsági bizottság részvételét.
Utalt arra, a híradásokban is napvilágot látott, hogy megfenyegették Azerbajdzsán budapesti nagykövetségét. Külön kiemelte, hogy a szocialista Bárándy Gergely és az LMP-s Ertsey Katalin, akik betekinthettek az ügy kormányzati irataiba, egyaránt azt mondták: azokban szerepeltek nemzetbiztonsági kockázatra vonatkozó kitételek.