„Kellő időben értesülnek róla” – válaszolt Schmitt Pál parlamenti dolgozószobájából távozóban Orbán Viktor arra a Schmitt utódját firtató újságírói kérdésre. Korábban az Origo arról számolt be fideszes forrásokra hivatkozva, hogy a Schmitt-ügy miatt összehívott hétfő reggeli rendkívüli frakcióülésen a miniszterelnök azt mondta, hogy nem akar konszenzusos, független államfőt. Orbán állítólag azt mondta, hogy ha lemond Schmitt Pál, akkor csakis tőle „jobbra álló elnököt” jelöl majd.
Harrach Pétert már Schmitt lemondása után, a parlament folyosóján arra a kérdésre, hogy Kövér László szóba jöhet-e, azt válaszolta, hogy szerinte a házelnök elfogadható utód lenne. Hogy tényleg így lesz-e, azt nem tudni. Ami viszont biztos, hogy a jogszabályok értelmében az új államfő megválasztásáig mindenképpen a házelnök, vagyis Kövér László gyakorolja a köztársasági elnöki határköreit, azzal a megkötéssel, hogy törvényeket nem küldhet vissza a parlamentnek, és nem kérhet előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól.
Az Index szerint fideszes körökben Kövér mellett szóba került még Martonyi János külügyminiszter, Pálinkás József MTA-elnök, Trócsányi László jogtudós, Vizi E. Szilveszter akadémikus neve is. A hvg.hu által megkérdezett arra tippelnek, hogy nem szélesebb támogatottságú értelmiségi, hanem kifejezetten erős fideszes kötődésű személy lehet az új államfőjelölt. A portál egyik forrása szerint a Fidesznek az az érdeke, hogy minél előbb rendezzék a kérdést, így elképzelhető, hogy már ma délután ülésezik a párt elnöksége, és dönthetnek az ügyben.
Az ellenzéknek is vannak ötletei Schmitt utódjával kapcsolatosan. A Jobbik korábbi közlését megerősítve Vona Gábor hétfőn a parlamentben is azt mondta, hogy ők a közvetlen köztársaságielnök-választást támogatják. Úgy vélik ugyanis, hogy egy sima államfőcsere már nem megoldás a tisztség erodálásra. Sokkal meglepőbbet húzott viszont Mesterházy Attila, amikor az államfő lemondásai beszédét követő felszólalásában a lehetséges új köztársasági elnökről beszélt. Az MSZP frakcióvezetője azt mondta, hogy szerinte olyan jelölt kellene, aki valóban kifejezi a nemzet egységét, majd azt mondta, hogy ennek megfelelően a kormánypárti többség fontolja meg Sólyom László jelölését.