Duplájára nőhet a BKV-bérlet ára a diákok és nyugdíjasok számára májustól, a jelenlegi 3850 forint helyett csaknem 8 ezret fizethetnek majd az iskolások – állítja a Blikk. Az eddig kedvezményekkel utazók terhei a vasúti és a távolsági buszos közlekedésben is nőnének.
Nem a BKV csődközeli helyzete miatt emelkedne azonban a tarifa, hanem európai uniós jogszabályok indokolják azt. A Blikk beszámolója szerint az EU-ban nem lehet olyan szerződést kötni, hogy abból vesztesége legyen a közszolgáltató cégeknek. Bár eddig az állam részben kifizette a teljes árú és a kedvezményes bérlet közti árkülönbözetet, bérletenként csaknem 4 ezer forintot a közlekedési vállalatnak kellett fedeznie. A lap azt is közli: a BKV-val és a Volán társaságokkal kötött közszolgáltatási szerződések a közeljövőben lejárnak, újakat pedig már csak az EU-s feltételeknek megfelelően szabad kötni.
Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke a Blikknek elmondta, az állam akkor írhatja elő, hogy a diákbérletet adja olcsóbban a BKV, ha az azok kapcsán keletkezett veszteséget kifizeti a közlekedési társaságoknak.
A BKK keddi közleményében azt írja: a Blikk cikke teljes egészében rémhírkeltés, nincs olyan uniós jogszabály, amely a radikális áremelést előírná. „Egy ilyen mértékű, kétszeres áremelésnek sem gazdasági racionalitása, sem jogi indoka nincs” – fogalmaz a társaság közleménye.