Bödőcs Tiborról
Szóba került Bödőcs Tibor humorista is. Demeter Szilárd: „Bödőccsel egyetlen problémám van, nekem legalábbis személy szerint, hogy ő lehetett volna egy magyar Dave Chappelle, és elképesztő szükségünk lenne egy ilyen magyar Dave Chappelle-re, aki elgondolkodtató módon mindenkibe beleáll, ideológiavezéreltségtől függetlenül, és ő ezt a renoméját rombolja le azzal, hogy elkezdett átmenni agitpropba, ilyen harcos-karcos, kritikátlan ellenzékibe. Ráadásul
egyre butábban csinálja. Én sajnálom, mert tehetséges a gyerek.”
A magyar kultúra és mecénásai
„Véleményem szerint túl sok intézményünk van” – jelentette ki Demeter Szilárd, aki szerinte csak fenntartani akarjuk az intézményeket, de a feladatellátásra nem fókuszálunk. Rávilágított arra a tendenciára, hogy kőszínházak száma exponenciálisan növekedett, ugyanakkor sem a dolgozók, sem a látogatók száma nem tartott lépést ezzel, tehát nem valós társadalmi igényt szolgál ki egy ekkora infrastruktúra.
Úgy értékeli, hogy a jelenlegi válsághelyzetben statisztikai alapon kellene megvizsgálni, melyek azok a kritikus infrastruktúrák a kultúra területén, amelyeknek elengedhetetlen a pénzügyi forrás biztosítása. Szerinte a versenylogikának kellene érvényesülnie: olyan művészeket támogatni, akik olyan teljesítményt tudnak felmutatni, amelyet értékel a közönség, és nem azokat, akik csak egy nagyon szűk réteg szórakozását elégítik ki.
Ha a befogadó közönség eltávolodik az alkotástól, mert az nem tudja megszólítani, akkor valójában nem a közönséggel van a baj, hanem az adott művész produktumaival.
Csák János nemrégiben adott interjút a Mandinernek, amelyben kifejtette, hogy a magyar kultúrának lehetnének piaci mecénásai, így hozzájárulnának a kulturális spektrum kiszélesítéséhez. Demeter Szilárd szerint, ha a nagyvállalkozók egy adott kulturális régió életéhez hozzájárulnak, abban az esetben a körülményeket jelentősen javítani tudják. Arra mutatott rá, hogy Nyugaton kialakult ennek a kultúrája, „amikor már elég gazdag vagy ahhoz, hogy egzisztenciális gondokat ne okozzon, ha támogatsz valakit, úgy érzed, hogy neked ez egyfajta erkölcsi kötelességed”, viszont „ennek a kultúráját nem lehet a kormányzati politikával erősíteni, és nem parancsolhatsz rá valakire, hogy legyél jó ember” – mutatott rá a PIM főigazgatója.
A teljes beszélgetés itt meghallgatható: