Látványos animációs videó készült nemrég a régi idők Pest városáról, ami visszaröpít minket a hódoltság korába. A film gyártója a Történelmi Animációs Egyesület: a Tabánról, a Vízivárosról és a Rác fürdőről is készítettek videókat, ezek megtekinthetőek a Youtube-on. A produkció sikerén felbuzdulva kerestük meg Baltavári Tamást, a Történelmi Animációs Egyesület elnökét – a videó cikkünk végén megtekinthető!
*
Honnan jött az animáció ötlete a hódoltsági Pestről és mi volt a fő céljuk ezzel?
Egyetemi tanulmányaim és munkám során a török hódoltság korával foglalkoztam, és a kezdetektől lenyűgöztek a történettudományi rekonstrukciók. Középiskolai tanári éveim alatt pedig megtapasztaltam, hogy
a történelemoktatás egyik nagy kihívása a sok részre szakadt, vadnyugati stílusú török kor átadása.
A diákok ezt a bonyolult eseménytörténetet, egzotikus társadalom- és politikatörténeti színezetet szemléltetés nélkül nehezen tudják megemészteni. A török kori Pest-Puda szerintem azért a legérdekesebb korszaka a fővárosnak, mert vele tűnik el a középkori karakter szinte nyomtalanul. Az 1686-os ostromot követően az alapjaitól öltözik barokk stílusba a város, és az utcahálózat vonalvezetését kivéve semmi nem marad a középkorból. Még a legmasszívabb építészeti elemekkel, a budai vár falaival kapcsolatban is csak szaporodnak a kérdéseink: milyen magas volt, hol volt pártázata, volt-e nyugati fedett út, hány emeletesek voltak a vízi rondellák, és így tovább.
A török Pest-Buda igazi kuriózuma Európa történetének. Egy ereje teljében lévő, német hatású gótikus főváros vált végvárrá, iszlám zarándokhellyé, igazi fürdővárossá, a balkáni és keleti népek bázisává. Teljes lakossága kicserélődött, s velük alakultak át, vesztek el a formák, a színek: ezeket szeretnénk újra megeleveníteni.
Igaz, hogy alig hallottunk volna magyar szót a korabeli Pest utcáin, hogy elpusztásodott a terület a hódoltság alatt? Honnan, milyen forrásokból tudhatjuk mindezeket?
A török kori településszerkezetről, a betelepülőkről és itt maradókról biztosak a forrásaink. Török adóösszeírások, korabeli utazók mesélik el a hódoltságban maradók lassú agóniáját, a hitközségek szétfoszlását, a középkori apró falvak sokaságának pusztulását. Ezek egyébként mind a háborús időszakokhoz köthetők. Békében megfért egymás mellett a török főhatóság és a keresztény ráják tömege. Pest-Buda lakossága még gyorsabban átalakult. A város katonai jellege a német lakosságot azonnal elűzte, a magyarok viszont lassan, fokozatosan tűntek el. A rekonstruált korszakban, azaz a hódoltság utolsó évtizedeiben már nem élt magyar közösség a városban.