Nemrég volt szerencsém részt venni Jordan B. Peterson budapesti előadásán. Bizonyos gondolatai már ott, az előadás alatt elmélkedésre késztettek, de igazán csak akkor értek célba a hallottak, amikor pontról pontra végighaladtam azokon. Átgondoltam, hogy számomra mik a főbb értékek, milyen történeteken keresztül szemlélem a világot, mit jelent számomra a család, illetve miként törekszem arra, hogy kielégítőek legyenek a mindennapokban az emberi kapcsolataim.
Gondoltam, a kész munkámat megosztom egy olyan csoportban is, amelynek hozzám hasonlóan a lélektan és a segítő foglalkozás iránt érdeklődők a tagjai. Meglepő fogadtatásban volt részem. Hamar megkaptam a kérdést: mi volt a célom azzal, hogy ezt a beszámolót posztoltam? Először nem is értettem, hiszen egy világhírű pszichológus budapesti előadásáról számoltam be, amiről úgy gondoltam, érdekelheti mindazokat, akik ezen a területen mozognak. Aztán leesett a tantusz: befigyelt a címben egy kósza „Orbán”. Az nyomott be bizonyos csoporttagokon egy-egy gombot.
Keresztény, konzervatív családban nőttem fel. Mind a szüleim, mind a nagyszüleim foglalkoztak mezőgazdasággal is, tőlük hozom azt a szemléletet, hogy józan paraszti ésszel élem a mindennapjaimat. Ezért is lep meg harmincon túl is, hogy a tőlem eltérően gondolkozók mekkora ellenállással reagálnak,
ha nem az ő buborékjukba illő tartalommal találják szemben magukat.
Megtanultam, hogy meghallgatom mindenki véleményét; de nem feltétlenül megyek bele a vitákba, ha látom, esély sincs arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.
Az viszont megérintett, amikor az a kijelentés jött velem szembe, hogy „nincs egy normális, tényszerűen író újságíró”. Amikor az iránt érdeklődtem, hogy mi a „normális”, azt a választ kaptam: az lenne a „normális hozzáállás, ha hiteles, elgondolkodtató, politika- és propagandamentes, akár vitaindító cikkek születnének a témában”. Ekkor felmerült bennem, hogy talán másik címmel jobban befogadhatóvá vált volna a tartalom. Majd bevillant, hogy akkor lehet, pont Peterson személye vált volna megosztóvá.
A történtek után felidéződött bennem az is, mekkora volt a zaj a 2022-es országgyűlési választást megelőző kampányban, és annak a véghajrájában. Ha csak a közösségimédia-felületekből indultunk volna ki, azt hihettük volna, hogy az ellenzéki összefogás nagyot hasíthat. Özönlöttek a kommentek, ment az acsarkodás, ha valaki a „Kapitány” kijelentései ellen fel merte emelni a szavát. Így egy idő után, aki fontosabbnak tartotta a lelki békéjét, kiszállt az online hadviselésből. Aztán eljött április 3-a este 7 óra, zártak a szavazókörök, és este 10 óra előtt bejött a „jóslat”: a „megváltónak” hitt aktorból politikai hulla lett:
kiderült, hogy egy hangos kisebbséggel álltunk szemben.