Az ukrán elnök őrült ötlete ki kell, hogy józanítson minket. Constantinovits Milán írása.
A Washington Post értesülései szerint Zelenszkij komolyan felvetette a Barátság kőolajvezeték felrobbantásának döbbenetes tervét. Arról most felesleges is értekezni, hogy az ötlet irracionalitását nem is egy NATO-tagállam elleni szabotázs jelenti, hanem a politikai rövidlátás. Magyarország ugyanis az aktív háborús szerepvállaláson kívül mindenben Ukrajna segítségére volt, elég például a menekültek segítésére gondolni.
ami közvetve vagy közvetlenül sem eredményezhetné a magyar kormány Ukrajna-politikájának radikális változását, sőt.
Nem, erről a nyilvánvaló aspektusról kár is hosszabban beszélni, soroljuk csak a háborús lázálmok közé. Sokkal inkább két lehetséges fejleményre érdemes koncentrálni. Egyrészt szövetségeseink elvárható reakcióira, másrészt a mindezek fényében kialakított magyar külpolitikai álláspontra.
Ami az első pontot illeti: jogos és méltányos volna az értesülések igazságtartalmáról való meggyőződés után a NATO és egyébként az Unió vezetésének elítélő nyilatkozata. Magyarország egy katonai szövetségi rendszer részeként megilleti az a védelem, amit egy nagyhatalom vezetője részéről érkező (egyelőre verbális) agresszióval szemben fel kell mutatni. Az Unió oldaláról pedig egyértelművé kell tenni, hogy az Ukrajnával való kapcsolat a kölcsönös bizalmon és megbízhatóságon alapulhat csak. Bármennyire is fantazmagóriának hat ez a megállapítás, semmilyen korrekt diplomáciai viszonyba
Zelenszkij ezzel a kijelentésével ugyanis olyan határt lépett át, ami nem csupán jóhiszeműségének kérdését veti fel, hanem a magyar biztonságpolitika számára is kijózanító hatású. Mégis azt hiszem, hogy az incidens meg kell acélozza hazánk eddig következetesen képviselt külpolitikai álláspontját: a kívülmaradás politikáját.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ne volna szükségszerű a leghatározottabban visszautasítani az elfogadhatatlan és ellenséges felvetést, ahogy ez meg is történt. A konzekvens érdekképviselet azt jelenti, hogy
a kárpátaljai magyarság védelmét minden diplomáciai és gazdasági eszközzel biztosítjuk, és a hozzánk érkező menekültek számára továbbra is minden segítséget megadunk.
Mindezeken túl ismerjük, értjük és a megfelelő módon értékeljük a kijevi vezetés hozzánk való viszonyát, a feltételezhető jóhiszeműségét és politikai partnerségét. Hasznos lecke volt, köszönjük.
***
Fotó: MTI/AP/Alessandra Tarantino