„Benedek az iszlámmal szemben a legrokonszenvesebb hangot ütötte meg, és azért aggódott, hogy »a világ mélyen vallásos kultúrái legmélyebb meggyőződésük elleni támadásnak tekintik az isteninek az ész egyetemességéből való kizárását«.
Ferenc pápa 2019-ben, Abu-Dhabiban tett látogatása során számos hasonló témát vett elő újból, sőt, közvetlenül Benedeket idézte. A kairói Al-Azhar Egyetem nagy imámja mellett felszólalva Ferenc az »individualizmus« és az elszegényedett utilitarizmus ellen – vagyis a Benedek által Regensburgban célba vett materializmus és szcientizmus ideológiai következményei ellen – emelt szót.
Másképp fogalmazva: a korábbi felszólalás egy mélyebb katolikus-muszlim párbeszédet alakított ki, amely a lélektelen modern világ közös kritikáján alapul.
Egy évtizeddel azután a felhajtás után, ami Regensburgot övezte, felvettek a római egyház közösségébe, és ezt a döntést nagyrészt Benedek írásai inspirálták. Furcsa, de örvendetes fejlemény: Benedek szemüvegén keresztül szemlélve az iszlámot, és annak találkozását a modernitással, sokkal nagyobb szimpátiával és aggodalommal tekintek rá, mint azt nem hívőként valaha is tettem.
Nyugodjék békében; ragyogjon rá az örök fény.”
Nyitókép: FILIPPO MONTEFORTE / AFP