Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke pénteken videóban közölte, hogy Dobrev árnyékkormányt alakít. A hírre aztán ihletett reakciók egész sora érkezett. Cikkünkben ezeket szedtük össze.
„Készülünk. 13 órakor rendkívüli bejelentést teszünk a DK elnökségi ülése után!” – harangozta be a döntést Kálmán Olga, a párt politikusa egy Facebook-posztban pénteken, nem sokkal dél után. Alig telt el egy óra, és a Demokratikus Koalíció Facebook-oldalán megjelent videóban Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke bejelentette: arra kérték fel Dobrev Klárát, hogy alakítson árnyékkormányt, a politikus pedig el is vállalta a felkérést. A hír természetesen futótűzként terjedt a sajtóban, és jóformán minden valamirevaló véleményvezér kifejezésre juttatta a bejelentéssel kapcsolatos gondolatait.
Bayer Zsolt az elsők között reagált a bejelentésre: „Gyurcsányék előbújtak. Árnyékkormányt alakítanak, Dobrev Klára vezetésével. Jól tudjuk, hogy ez mit jelent.
Cipolla mozgolódik, és ha mozgolódik, akkor az a magyaroknak nem jelent jót.
Emlékszünk, tudjuk”. Mint Bayer kiemeli: „Az árnyékkormány nem más, mint üzenet: üzenet a baloldalnak, hogy a főnök Feri. Üzenet, hogy a nemzeti kormányt a globalista körök egy újabb Gyurcsány-kormányra cserélnék. Az üzenetet érdemes komolyan vennünk. Cipolla mozgolódik, és ha mozgolódik, akkor az a magyaroknak nem jelent jót.”
A jelenleg hetvenegyezer követővel bíró liberális Hont András sem hagyta szó nélkül a bejelentést, ő is Facebook-oldalán reagált. „Kiválóan el tudnék szórakozni magamban, hogy kormány meg árnyékkormány, bársonyszék meg árnyékszék, meg hogy minek kell elnökségi ülést összehívni, ha elég lenne átkiabálni a szomszéd szobába, de végtelenül unom az egészet. Tisztázzuk: az ellenzék bűne nem az, hogy nem győzte le a Fideszt (ezt vezetési képességeiket tekintve még meg is köszönöm nekik), hanem hogy mindannyiszor eljátszotta, hogy le tudja.
A sajtó, az értelmiség, a rajongóhad bűne meg még nagyobb: hitt az ellenzéknek.”
Mint kifejtette, ez szerinte nem azért gond, „mert alkalmatlan eszközt sikerült csodafegyverként bemutatni (ismétlem: csinálják, bánom is én), hanem mert folyamatosan olyasmiről van szó, ami nem létezik. Agysejtjeinket álkérdések kötik le, értékes felületeinket pszeudoproblémák töltik ki, és ha háromszor sikerült ugyanabba a folyóba lépni, akkor negyedszerre meg is fürödnek benne. Átkelésről szó sincs” – szögezte le.
Trombitás Kristóf pedig azon elmélkedett, hogy vajon kiket is válogathat majd be ebbe az árnyékkormányba a baloldal főnöke. Mint fogalmazott: „Horváth Ágnest, valamikori egészségügyi minisztert, aki egyik arca volt a vizit- és napidíjnak, amelyek a magyar állampolgárok egyöntetűen és ellentmondást nem tűrően töröltek el a népszavazáson?” Vagy „Bajnai Gordont, korábbi miniszterét, aki mellesleg az egész vagyonát és befolyását kommancs apjának köszönheti, aki valami _rejtélyes_ módon meggazdagodott a rendszerváltoztatáskor – azaz a te és az én őseim javaiból – és villámgyorsan Bécsben telepedtek le 1990-ben? Bajnai a külföldi pénzügyi körök egyik legmegbízhatóbb magyarországi képviselője, a továbbiakban is biztos komoly segítséget kapnának tőle a stratégiai ágazatok kiárusításában”.
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke először – napközben – úgyszintén a közösségi oldalán fejezte ki gondolatait: mint írta: „Nem árnyékkormányra van szükség, hanem kormányváltás után valódira. Ez most mindannyiunk feladata, nem más”. Majd pár órával később az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége volt, ahol durván beleszállt Dobrev Klára árnyékkormányos ötletébe. „Láttam, hogy ma reggel a DK árnyékkormányt jelentett be. Korábban láttam azt, hogy készülünk, most azt, hogy elkészültünk. Én azt látom, hogy egy olyan időszakban, amelyben most élünk, egy rezsiválságban, egy megélhetési válságban, nem készülünk, hanem kikészülünk”. Hozzáfűzte, hogy az, aki ilyen „időpillanatban” azzal hitegeti az embereket, hogy az árnyékkormány bármivel többet tud tenni, mint az ellenzéki képviselők, „az egész egyszerűen nem mond igazat”. Szerinte
„A választók túlnyomó része azt szeretné, hogy az ellenzéki pártok valamilyen fajta együttműködésben dolgozzanak tovább. Egy ilyen árnyékkormány bejelentése egyoldalúan, az ezt a fajta együttműködést megbontja”.
Bohár Dániel is reagált a hírre, mint írta: „azt mondja a Gyurcsány, hogy árnyékkormányt alakít, van ezzel egy nagy probléma, hogy erre senki sem hatalmazta fel. Április 3-án Magyarország választott és úgy emlékszem, hogy a magyarok nagyon nem kértek a baloldali politikusokból.
Értem, hogy Ferenc nem tudja elviselni a vereséget, de így járt.
Egyébként borzalmas, hogy ezt az embert ennyi bukása után még mindig csak a hatalom érdekli”.
„Holnap lesz az őszödi hazugságbeszéd kiszivárgásának évfordulója. Szimbolikus, hogy épp mostanra időzítette Gyurcsány az árnyékormány megalakítását, de legalább mindenkinek módja lesz visszaemlékezni, milyen is volt, amikor ez az alak belehazudott egy nemzet »arcába«” – reagált a hírre Kocsis Máté még pénteken. A politikus kifejtette, először azt hitte, vicc a bejelentés: „még mindig várom a DK cáfoló közleményét, de nem jön. Bizonyára sokan tűnődnek azon, mégis hogyan gondolják Gyurcsányék néhány hónappal az irtózatos pofon után, amit a választóktól kaptak, hogy úgynevezett árnyékkormányt alakítanak”.
Vásárhelyi Mária sem hagyta szó nélkül a DK által bejelentett árnyékkormány-tervezetet. A baloldali szociológus közölte: „Azért támogatom Dobrev Klárát, mert a politikai értékrendem az ő értékeihez és céljaihoz áll legközelebb, és számomra a jelöltválasztás mindig értékválasztás is.”
„Őt támogatom, mert azt gondolom, hogy itt és most a legnagyobb kihívás nem a választás megnyerése, hanem az utána következő kormányzás lesz, abban a közjogilag, gazdaságilag, erkölcsileg szétvert, oligarchák tulajdonába és alapítványokba privatizált országban, ahol felhergelt és jól megfizetett ultrák fognak az utcán randalírozni és botrányt szítani. Én úgy látom, hogyha valaki egyáltalán képes lehet ezt a helyzetet kezelni, az Dobrev Klára lesz. Mert megvan hozzá az esze, a felkészültsége, a munkabírása és a kormányzati gyakorlata is és mögötte áll az ellenzék legerősebb pártja, a párttámogatás nélküli politizálást pedig fából vaskarikának gondolom” – fogalmazott Vásárhelyi. Véleménye szerint Dobrev Klára
Hozzátette: „torkig vagyok az önbeteljesítő ám soha nem igazolt önfelmentő és bűnbakképző gyurcsányozással, és azzal is, hogy egy nő ellen a XXI században érv lehet, hogy ki a férje”.
A Kontra is szánt egy bejegyzést Dobrev bejelentésére, aminek középpontjába Gyurcsány Ferenc feleségének az európai minimálbér bevezetésével kapcsolatos ígéretét helyezte. „Szó nincs arról, hogy a németekkel, az osztrákokkal, avagy a dánokkal összevetve ugyanannyi minimálbérre lennének jogosultak a magyar munkavállalók, mint az említettek. Az irányelv azt mondja ki, hogy »a tagállamoknak a nemzeti sajátosságunknak megfelelően hogyan kell meghatározniuk a minimálbér szintjét.« Még a jereváni rádiós vicc szerint se mindegy, hogy valahol osztogatnak, vagy fosztogatnak, ugyanígy
Dobrev se keverje a szezont a fazonnal, mielőtt valótlan illúziókba kergeti csodálóit.
Ennél azért még ők is többet érdemelnek. Ha bárkiben szemernyi kétség maradt volna a tekintetben, hogy mit is jelent valójában a tőrőlmetszett balos demagógia és a felsőfokon művelt néphülyítés, akkor a minimálbér bevezetése és a minimálbér-szabályozás közötti ordító különbség ismeretében leszűrheti a megfelelő tanulságot. Mert ne feledjük, az sem mindegy, hogy a »vidd ki a bilit«, vagy az »idd ki a bilit« felszólítása szerint éljük és értelmezzük a köröttünk levő világot”.
Beszállt a reakcióözönbe Horn Gábor is. Mint rögzítette:
„…kormányváltásra bizonyosan nem számíthatunk, ezért nincs is valóságos jelentősége egy ilyen erődemonstráció kísérletnek.
Arra persze jó egy ilyen lépés, hogy a létező és elkötelezett DK-s választók harci kedvét növelje és néhány napig média felületet is jelenthet…De egy kicsit sem ad választ arra az ellenzéki választói igényre (hiszen kb. 2 millió szavazó azért még volt április 3-án), hogy csináljátok már valamit, lehetőleg közösen, ne egymással hadakozzatok, miközben a szakadék felé rohan Orbán vezérletével az ország.” Horn arra is felhívta a figyelmet, hogy „nem lehet figyelmen kívül hagyni az időközi választások hatalmas kudarcait az ellenzéki oldal számára, érzékelhető, mérhető az ellenzéki szavazók dühös véleménye arról, amit ezek a pártok, most már leginkább külön-külön, egymás ellen – és nem a Fidesz ellen, nem a választóikért – produkálnak. Úgy véli, „egy ilyen helyzetben előállni egy egyébként semmiről sem szóló erődemonstrációval az egyik párt részéről (ami a 11 néhány százalékával mondhatja éppen a legerősebbnek magát, de ez a kispárti lét nevetséges belháborúja csak…) egy kicsit sem segít az egyre nehezebb sorsú és magára hagyott társadalmi csoportokon, nem segít valódi alternatívát nyújtani a Fidesz élhetetlen és lakhatatlan világával szemben”.
A DK szombaton jelezte, hogy már számos értelmiségi és művész támogatja Dobrev Klára árnyékkormány-tervezetét. Többek közt:
Vásárhelyi Mária szociológus, a szociológiatudomány kandidátusa, az MTA tudományos főmunkatársa
Balázsovits Lajos Balázs Béla-díjas magyar színész, színházi rendező és színigazgató, érdemes művész
Kaltenbach Jenő jogtudós, az állam- és jogtudományok kandidátusa. Kaltenbach az árnyékkormány-ötletet április óta az első jó hírnek nevezte. „Óriási fába vágták a fejszéjüket, ahol röpködni fognak a forgácsok” – emelte ki, majd hozzátette: „Az istenadta nép pedig végre ráébred, hogy kik azok akik megérdemlik a bizalmukat, és utóbbiak nem is játsszák el azt, nem élnek vissza vele, úgy mint az Orbán banda. Akkor talán van remény, hogy az ország eddig tévelygő hajója megtalálja az utat a nyugati kikötőbe”.
Juszt László magyar szerkesztő-riporter, újságíró, aki azon elmélkedett el, hogy „április 3., a Márky-Karácsony kettős elfuserált játszmája után megfogadtam, hogy befejezem az írást”. Majd elárulta, mi az oka, hogy végül mégis a géphez ült: „A dac, az akarat, a csakazértis.
Nem csináltam soha titkot abból, hogy az országnak végre egy értelmes nőre van szüksége a kormánynál.
Dobrev Klára most felvállalta – azt, ami egy ilyen ma már hivatalosan is autokrata rendszerben szinte lehetetlen – árnyékkormányt alakít. Ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni! Ezt segíteni, támogatni kell!”
Simkó János, a Magyar Rádió volt alelnöke
Lánczos Vera író, ügyvéd, a Joggal a Jogállamiságért Egyesület elnöke
Föld S. Péter újságíró, író, humorista, aki szerint ezzel „véget ért a sebek nyalogatása, megmozdult valami az állóvízben, és kiderülhet, hogy a Fidesz tényleg erős, vagy csak annak mutatja magát. Orbán csapatáról jó okunk van azt gondolni, hogy ez a negyedszerre is kétharmaddal győztes társaság távolról sem ütős alakulat. Épp ellenkezőleg: csapnivaló csapat, rendes bajnokságban pofozógép volna. A kapus rendre árnyékra vetődik, a védelem átjáróház, a középpályások csak keresik a labdát, a csatárok még helyzetbe sem kerülnek. Földes úgy véli, hogy az, hogy „ez a pancser gyülekezet még mindig a tabella élén áll, kizárólag annak köszönhető, hogy az ellenfél eddig nem volt ott a pályán. Már ment a meccs, de ők még mindig az összeállításon vitatkoztak. Hogy ki legyen a szélső, ki a bekk, és ki az edző. El kellett volna már dönteni rég, de még az utolsó utáni pillanatban is jött egy új, még a korábbiaknál is jobb ötlet. Hogy ne így legyen, hanem úgy. Vagy fordítva. Aztán nem lett sehogy. A huszonnegyedik órában vagyunk, fogy az idő, fogy a levegő. A drukkerek már ott vannak a lelátón, csapat is lesz, kezdődhet a játék”.
A hírre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is reeagált a szombati Kormányinfón:
Mint mondta, „ha bárkinek kétsége volt, hogy amikor a kampány során arról beszéltünk, hogy a baloldal igazi vezére Gyurcsány Ferenc, akkor most örömmel vagy szomorúan konstatálhatja, hogy a kormánypártoknak volt igaza. Javaslom az ezzel kapcsolatos korábbi vitákat áttekinteni, és értékelni, hogy kinek kell a véleményét megváltoztatni”.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás