Fiatal egyetemistaként, úgy 2005 táján nagy kedvvel és szellemi lendülettel vetettem magam az iwiw-re (akkor még wiw-re). A hazai fejlesztésű közösségi oldal elsősorban szerteágazó fórumrendszere miatt vált vonzóvá számomra, csillapíthatatlan disputavággyal osztottam és igyekeztem megvédeni gondolataim a különféle topikokban.
Elsősorban nemzetpolitikai és történelmi témákban voltam aktív, így bukkantam egy provokatív fórumra, ami „Isten áldja Trianont!” címet viselte. A topikot egy szebb napokat látott, CEU-s és Amnesty International-es múltú adminisztrátor gondozta, akinek alapállása szerint Trianon hozta el a Kárpát-medencei népek önrendelkezését, és a magyarság sorsát is pozitívan befolyásolta. Több hozzászólásban fogalmaztam meg ellenvéleményem, amire válaszul kizártak a fórumból, miután lerasszistáztak vagy lefasistáztak (homályba vész, melyik SZDSZ-i reflex lépett működésbe épp).
Utólag megvallom, rendkívül naivan viszonyultam a kérdéskörhöz, azzal a (ma már gyermeteg illúziónak bizonyult) feltevéssel éltem, hogy
bizonyos nemzeti sorskérdésekben társadalmi minimum létezhet.
Hogy a megközelítések árnyaltságában lehetnek különbségeink – mi vezetett Trianonhoz, lehetett volna-e másképp, létezhet-e igazságos határmeghúzás stb. –, ám alaptéziseink ugyanazok: 1920-ban egy végletesen hibás békediktátum született, ami tragikusan rossz irányba navigálta az összmagyarság történelmét.
Vélhettem volna egy liberális visszhangkamrának is a topikot, az önsorsrontó-önfeladó gondolkodás szélsőértékének, viszont az elmúlt tizenvalahány év megmutatta, hogy sajnos szélesebb körben és napjainkig nyúlóan él e torz látásmód. Sőt, a politikai fősodorba is emelkedett, elég, ha csak a Momentum román kampányára gondolunk. Niedermüller Péter június 4-re időzített kijelentése szintén eme öngyűlölő forrásból fakad: „És gondoljunk azokra a magyarokra is, akik Trianonnak is köszönhetően ma jobban élnek Romániában, Szlovákiában, és a többi környező országban, mint mi itthon Magyarországon. (...) Nekik megmaradt a szabadság, a nyílt társadalom, az Európához való tartozás, a jobb élet, a jövő reménye.”
A DK-s politikus hazafiasságdeficitje éppenséggel kevéssé meglepő,