Letérdelni, le nem térdelni – az utóbbi hetekben a foci-Eb-t mesterségesen generált politikai hisztéria lengte körül. Az ok roppant prózai: a tengerentúlról begyűrűző BLM-buzgalom nem csak a történelem újraértelmezésére, a klasszikusok átírására és a nyelvhasználat megreformálására törekszik, hanem
erkölcsi kötelességnek maszkírozva saját jelképiségét is rá akarja kényszeríteni Európára.
Az elmúlt egy év ámokfutása (amerikai szobordöntögetés és Magyarországon ízlésficamos szoborállítás) nyomán ezen kevéssé kellene meglepődnünk, talán ami most súlyosabb, hogy kontextusától függetlenül akarja ráerőltetni a BLM saját gesztusnyelvét a futball világára.
A letérdelés ebben a koordináta-rendszerben egyértelműen politikai állásfoglalás, a szónak abban az értelmében, hogy nem a gyűlölettel szembeni tiltakozást fejezi ki, hanem a BLM céljaival való azonosulást. A rendőri erőszak elleni protestálásból öncélú társadalomformáló mozgalommá torzuló Black Lives Matternek pedig semmi keresnivalója a stadionokban. (Ahogyan természetesen a gyűlöletnek sem.) Helyesen döntött tehát az MLSZ, amikor a tiszteletadás és kölcsönös megbecsülés kifejezésére más módot talált, és nem állt be a megfelelési kényszerben egymásra licitáló sportklubok és szövetségek sorába.
A magyar döntést, ahogy az várható volt, néhányan az ellenzéki oldalon nehezen bírták feldolgozni,
így Erzsébetváros kiváló kormányzójának, Niedermüller Péternek sem ment. A magyar-ír meccs után (ír térdelés, szurkolói füttykoncert, magyar állva maradás) úgy fogalmazott minden Zeneiskola teljhatalmú ura, hogy „na, pontosan ezért nem érdekel engem a magyar válogatott, szégyellhetjük magunkat. Ma este Budapesten jobb volt írnek lenni...” Mindezt ama kontinenstorna előtt, ahol végre négy év után a magyar válogatott újra versenybe szállhat. Niedermüller patrióta elkötelezettségét mondjuk, nem először bizonyította, Trianon napján például képes volt arról értekezni, hogy a „nemzeti indíttatású tananyagok” milyen károsak is.
Szóval a BLM belekeverésével jó kis világpolitikai mocsárba rángatták be a futballt, aminek épp a helytállásról, a globalizálódás korában a nemzeti összetartozás fontosságáról, a csapatszellemről kellene szólnia. A sors azonban úgy hozta, hogy a térdeléses iszapbirkózást felülírta a harmadik nap drámája. A Dánia-Finnország mérkőzésen Christian Eriksen tragédiája, majd csodával határos megmenekülése visszarángatott minket az emberi érzések, a szolidaritás, a sportszellem már-már elfeledett világába.