„A Magyar Pszichiátriai Társaság Elnökségének 2022. január 21-én az MPT nevében kiadott a 2021. évi LXXIX. törvénnyel kapcsolatos állásfoglalásával a tagság és vezetőség egy része nem értett egyet, ezért egy szakmai vitát követően 2022. február 19-én az Elnökség az állásfoglalást egy kiegészítéssel látta el, amelyben deklarálja, hogy az állásfoglalás csak az MPT Elnökségének véleményét tükrözi, a kérdés további széleskörű szakmai megvitatása kívánatos. A kiegészítés tartalmazza, hogy az elnökség véleménye szavazattöbbséggel meghatározott.
Az állásfoglalással egyet nem értő tíz szakember:
Prof. Dr. Bánki M. Csaba, az MTA doktora, c. egyetemi tanár,
Prof. Dr. Fekete Sándor, PhD, ny. tanszékvezető egyetemi tanár,
Dr. Frecska Ede, PhD, tanszékvezető egyetemi docens,
Dr. Herold Róbert, PhD, egyetemi docens,
Prof. Dr. Janka Zoltán, az MTA doktora, ny. tanszékvezető egyetemi tanár,
Prof. Dr. Kálmán János, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár,
Dr. Kelemen Oguz, PhD, Tanszékvezető egyetemi docens,
Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra, PhD, Intézetvezető egyetemi tanár,
Prof. Dr. Rihmer Zoltán, az MTA doktora, Széchenyi-díjas c. egyetemi tanár az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagja és
Prof. Dr. Tényi Tamás, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár
(...)
Az állásfoglalás kifejti, hogy »a szexuális orientációt jelenlegi tudásunk szerint szintén döntően biológiai tényezők befolyásolják, kialakulásában a genetikai meghatározottság mellett nagy szerepet játszanak egyéb biológiai változók (pl. hormonális hatások, idegrendszeri fejlődés) is. Pszichoszociális hatások szerepe a biológiai faktorok mellett nem meghatározó mértékű«. Később ismét megjegyzik, hogy »Az előzőek értelmében határozottan állást foglalunk amellett, hogy a nemi identitás és a szexuális orientáció kialakulása környezeti hatással (pl. neveléssel, „propagandával”) nem befolyásolható«.
Ennek az állításnak ellentmond, hogy a Gyermek- és ifjúkor pszichés zavarainak tankönyvében a »Nemi (gender) diszfória« című fejezetben a szerző azt írja, hogy »A nemi diszfória mint mentális zavar hátterében álló oki tényezőket pontosan még nem tudjuk azonosítani, genetikai okok feltehetően szerepet játszanak a kialakulásban, de a környezeti tényezőknek is igen hangsúlyos szerepe lehet (elfogadás, megfélemlítés, bullying).« Egy másik hazai tankönyv vonatkozó fejezete is írja, hogy a »nemi azonosságtudat szocializáció során alakul ki« és nemzetközi vonatkozásban is mérvadó tankönyvekben szintén deklarálják, hogy a nemi identitás kialakulásában szerepe van a tanulásnak és a kutatások nem bizonyították a genetikai háttér kizárólagos voltát. Az Amerikai Pszichológiai Társaság is deklarálta, hogy a nemi identitás biológiai és környezeti tényezők dinamikus kölcsönhatása során alakul ki.