Mindenszentek, halottak napja – mit ünneplünk pontosan?
Mindenszentek ünnepének több mint ezeréves hagyománya van, a halottak napja csak évszázadokkal később került be a jeles napok közé.
Ferenc pápa eddig a legprogresszívabb pápa – bár azért nem volt magas a léc, amit át kellett lépnie.
„Vasárnap reggel nyolc óra előtt érkezik Budapestre Ferenc pápa, akit úgy kellett diplomáciai eszközökkel meggyőzni arról, hogy a szeptemberi Eucharisztikus Kongresszusi látogatása alatt kezet fogjon Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az egyházfő ugyanis sem Magyarország vezetőjével, sem Áder János köztársasági elnökkel nem kívánt személyesen találkozni. Kétségtelen, hogy Ferenc pápa eddig a legszókimondóbb, legprogresszívabb pápa – bár azért nem volt magas a léc, amit át kellett lépnie – akit eddig láttunk.
És ez alatt nem a cölibátust értjük, hanem sokkal inkább azt, hogy a 2013-as pápává választását követő években nyilvánvalóvá tette, hogy az egyháznak be kell vonnia a nőket a döntéshozatalba is, mivel ott is szükség van a női szemléletre. Szerinte a nők növekvő szerepe az egyházban nem feminizmus: az egyház iránti felelősség megosztása a keresztségben részesült valamennyi személy joga, férfiaknak és nőknek egyaránt. Arról is beszélt, hogy nők nélkül az egyház olyan lenne, mint az apostolok testülete Mária nélkül, és hogy nő szerepe az egyházban nemcsak az anyaság, nemcsak a családanyaság, hanem annál erősebb. Már a korai nyilatkozatai is tökéletesen szembementek, mindazzal, amit például II. János Pál pápa képviselt, aki a keresztény család a modern világban című értekezésében így írt a női szerepekről: »Az anya szerepe „társadalmi szerepénél és munkájánál is előrébb való«. II. János Pál az abortusz és a válás kapcsán is merev álláspontot képviselt, é a nők nem kaphattak szerepet a Vatikán struktúráiban. Nem úgy Ferenc pápa érájában, aki 2015. március 8-án, a nemzetközi nőnapon kijelentette, hogy a nők mindennapi munkája emberségesebbé és befogadóbbá teszi a társadalmat.
Egy évvel később az abortusszal kapcsolatban is olyat nyilatkozott, amit még nem hallottunk egyházfőtől korábban, miszerint az abortusz bűne alól feloldozást adhatnak a katolikus papok. Vagyis felhatalmazta a papokat arra, hogy az irgalmasság éve elmúltával továbbra is feloldozhatják az abortuszon átesőket.
»Szeretném újra kijelenteni, hogy az abortusz súlyos bűn, mert véget vet egy ártatlan életnek. Viszont azt is tudni kell, hogy nincs olyan bűn, amit Isten kegyelme ne tudna eltörölni, ha úgy látja, hogy egy bűnbánó szív az Atyához igyekszik« – írta levelében a szentatya. Még ha az abortuszt bűnnek is tartja, a feloldozás lehetősége mégis nagy fordulat az egyháztörténetben, hiszen a katolikus egyház katekizmusa szerint az emberi élet a fogantatástól a halál pillanatáig tart, az abortuszon áteső katolikusoknak pedig automatikusan kiközösítés a büntetésük, amit csak egy püspök vonhat vissza.”
Nyitókép: MTI